DAJ CYNK

Internet satelitarny Elona Muska jest już dostępny w 32 krajach

Marian Szutiak

Taryfy, promocje, usługi

Elon Musk Starlink Internet satelitarny 32 kraje

SpaceX pochwalił się za pośrednictwem Twittera, że usługa internetowa Starlink jest już dostępna w 32 krajach na całym świecie. Kolejne czekają.

Elon Musk cały czas rozbudowuje konstelację satelitów Starlink, których głównym celem jest dostarczenie szybkiego połączenia internetowego do miejsc, w których ciężko o bardziej tradycyjne metody korzystania z zasobów globalnej sieci. Założona przez miliardera firma SpaceX poinformowała za pośrednictwem Twittera, że Internet satelitarny ze Starlinków można zamówić już w 32 krajach.

Zobacz: Linie lotnicze Delta testowały Internet ze Starlinków
Zobacz: Starlinki pomagają Ukrainie. Dwa miasta znów są online

Z udostępnionej we wpisie mapy wynika, że usługa Starlink jest dostępna w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, a także na części terytorium takich krajów, jak Kanada, Australia, Brazylia czy Chile. Kolejne kraje oczekują na dostęp.

Starlink zasięg mapa

Usługa internetowa Elonu Muska oferuje przyzwoite prędkości, które dla pobierania danych przekraczają 100 Mb/s. Osiągi teoretycznie powinny być coraz lepsze wraz z wysyłaniem na orbitę kolejnych satelitów oraz uruchamianiem stacji naziemnych. Z drugiej strony wzrasta też liczba użytkowników satelitarnego Internetu. Starlinki krążą wokół Ziemi na niskich orbitach, dzięki czemu opóźnienia wynoszą około 40 ms. To więcej niż w przypadku naziemnych łączy szerokopasmowych (nawet poniżej 10 ms), ale jednocześnie wyraźnie lepiej niż w przypadku innych usług satelitarnych, takich na przykład jak Viasat (ponad 600 ms).

Starlink w Polsce

Od ubiegłego roku usługa Starlink jest dostępna również w Polsce. Aktualne ceny są następujące:

  • 2960 zł za sprzęt (było 2269 zł),
  • 400 zł za wysyłkę i obsługę (było 276 zł),
  • 449 zł miesięcznie za usługę (bez zmian).

Zobacz: Elon Musk oszalał? Zapowiada swoją tajemniczą śmierć
Zobacz: Elon Musk wywali ludzi na bruk. Zbawiciel okazał się katem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: JL IMAGES / Shutterstock.com, SpaceX

Źródło tekstu: SpaceX, engadget, Starlink.com

Przewiń w dół do następnego wpisu