DAJ CYNK

Xiaomi Mi 11 Lite 5G zniknie z rynku? Brakuje Snapdragonów 780G

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Xiaomi Mi 11 Lite 5G zniknie z rynku? Brakuje Snapdragonów 780G

Xiaomi Mi 11 Lite 5G to jeden z najpopularniejszych w tym roku smartfonów chińskiego producenta. Jest chętnie kupowany, ale jego dalsza dostępność na rynku może być ograniczona. W skrajnym przypadku Xiaomi całkowicie zaprzestanie jego produkcji.

Przyczyną mają być po raz kolejny niedobory chipsetów. Wang Teng, dyrektor produkcji w Xiaomi, zdradził w dyskusji w serwisie Weibo, że produkcja układu Snapdragon 780G jest niewystarczająca, jak na potrzeby Xiaomi, a jego zasoby zostały wyczerpane. Jest to układ, który zadebiutował w smartfonie Xiaomi Mi 11 Lite 5G jako tańsza alternatywa dla topowego Snapdragona 888, z którym dzieli proces produkcyjny 5 nm. 

Zobacz: Qualcomm Snapdragon 780G - nowy procesor z łącznością na poziomie flagowców

Okazuje się, że Qualcomm nie dostarcza Xiaomi odpowiedniej liczby tych układów. Przyczyny nie są znane, ale najprawdopodobniej to kolejny przykład globalnych niedoborów na rynku układów scalonych, z którym wciąż zmaga się cała branża, radząc sobie z tym na różne sposoby.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G to na razie jedyny smartfon z układem Snapdragon 780G, a post  Wang Tenga sugeruje, że w tym układzie Xioami zachowa monopol na tę jednostkę. Szef produkcji chińskiej firmy wyraża przy tym nadzieję, że mimo problemów Qualcomma  produkcja Xiaomi Mi 11 Lite 5G nie zostanie jednak wstrzymana.

Zobacz: Snapdragon 778G zaprezentowany. Czego oczekiwać po nowym układzie Qualcomma?

Zamiast telefonów ze Snapdragonem 780G mają się za to pojawić urządzenia ze Snapdragonem 778G. Chiński bloger Digital Chat Station powołując się na swoje źródła, twierdzi, że wkrótce na rynku pojawi się fala nowych smartfonów wyposażonych w tę jednostkę. Główna różnica między tymi układami jest wykorzystanie litografii 6 nm w 778G zamiast bardziej wydajnej 5 nm ze Snapdragonów 780G i 888.

Oczywiście nie jest wykluczone, że Qualcomm wznowi produkcję Snapdrgonów 780G i chipsety te trafią do kolejnych telefonów, zapewniając wysoką kulturę pracy flagowców w nieco tańszych urządzeniach – jak Xiaomi Mi 11 Lite 5G.

Zobacz: Xiaomi Mi 11 Lite 5G - czy warto postawić na średniaka Xiaomi?
Zobacz: Xiaomi Mi Note 11 zdradza swoją specyfikację

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: Gizmochina

Przewiń w dół do następnego wpisu