DAJ CYNK

Smartfony coraz bardziej wypierają aparaty fotograficzne

16.08.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3711

Ważne 2

0

Prawie połowa zdjęć jest robiona smartfonami - wynika z badań Empikfoto.pl. Z telefonu pochodzi także co trzecie wywołane zdjęcie.



Prawie połowa zdjęć jest robiona smartfonami - wynika z badań Empikfoto.pl. Z telefonu pochodzi także co trzecie wywołane zdjęcie.

Już około 48% zdjęć wykonywanych jest smartfonami. Warto zaznaczyć, że jeszcze w 2010 roku tylko 3% zdjęć wywoływanych przez klientów pochodziło z telefonów, a w 2016 roku ten odsetek wzrósł do 37%. Często aparaty dostępne w naszych smartfonach zastępują nam tradycyjne aparaty cyfrowe - powiedziała Paulina Burzyńska, menadżer w Empikfoto.pl, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

Empikfoto.pl przeprowadził badanie "Zoom na Polaków", z którego wynika, że obecnie zdjęcia są robione równie chętnie smartfonami, jak cyfrowymi aparatami fotograficznymi (odpowiednio 48% i 49%). Najczęstszymi tematami fotografii są sytuacje z życia codziennego (40%), rodzina (33%), dzieci (31%) i selfie (31%). Prawie co druga osoba dzieli się swoimi zdjęciami ze znajomymi na portalach społecznościowych, umieszczając tam średnio 5 zdjęć w miesiącu.

Mniej więcej 2/3 badanych wykonuje około 30 zdjęć miesięcznie, średnio to jedno zdjęcie dziennie. 90% badanych deklaruje, że wykonuje zdjęcia kilka razy do roku. Najczęściej osoby, które wykonują zdjęcia, to kobiety, a liczba wykonywanych i wywoływanych zdjęć mocno wzrasta w momencie, gdy na świat przychodzi dziecko. Najbardziej popularną kategorią wywoływanych zdjęć są fotografie z podróży, wakacji i uroczystości rodzinnych, jak ślub i komunia - powiedziała Burzyńska.

Mniej więcej co trzeci badany nie publikuje swoich zdjęć w Internecie. Większość przechowuje je w chmurze, a 89% podaje, że wywołuje zdjęcia kilka razy w roku. Najczęściej robią tak osoby młode, w wieku do 30 lat.

Jeszcze 10 lat temu zdjęcia często robiliśmy aparatami analogowymi, teraz aparaty cyfrowe dają nam o wiele więcej możliwości. Na jednym wyjeździe możemy zrobić kilkaset zdjęć, od razu je zobaczyć, usunąć lub zachować. W ciągu tych lat świat fotografii mocno przeniósł się do Internetu. Coraz częściej wykonujemy zdjęcia i umieszczamy je w Internecie, ale teraz powstał nowy trend wywoływania odbitek, ten trend cały czas mocno wzrasta - dodała Paulina Burzyńska.

Coraz większym zainteresowaniem wśród badanych cieszą się fotogadżety, takie jak fotoksiążki, fotokalendarze, fotokubki i koszulki ze zdjęciem. Pomocne w tym są aplikacje mobilne, które upraszczają cały proces przygotowania tego typu projektów.

Źródło tekstu: Newseria, wł

Komentarze
Zaloguj się
23. wlo
0

2017-08-16 17:04:04

20 - kiedyś ludzie nosili Zenita TTL (kilo dwadzieścia bez dodatków), kanapki, latarkę... Dzisiaj myślą, ze po drodze kupią hamburgera i jak się zmęczą, to ich ktoś zwiezie...Ja do celów zawodowych mam 10-megapikselowego pentaxa - mały, do kieszeni się zmieści - nawet tylnej. Ale jak chcę lepsze zdjęcie zrobić, używam kilkunastoletniego olympusa z matrycą 3,2 Mpix.

Odpowiedz

21. goral2099
1

2017-08-16 16:02:00

18: Nie trzeba być profesjonalistą. Wystarczy strzelić parę fotek, na imieninach u cioci, czy psa albo dziecka w gorszym świetle i już widać różnicę. Bez 4k. Nawet na automacie. Do tego przydaje się się jednak najtańsza lustrzanka, czy bezlusterkowiec z lepszą optyką i większym sensorem. Fizyki nie oszukasz. Natomiast kompakt można spokojnie zastąpić smartfonem.

Odpowiedz

20. ~.we
1

2017-08-16 15:41:09

Tia... idę w góry/na dłuszą wycieczkę to faktycznie będę targał kilka kilo szkła, żeby sobie cyknąć na końcu foteczkę... jak ktoś jest profesjonalistą i sie z tego utrzymuje to czemu nie; jak ktoś chce mieć obrazek do wspomnienia to aparat w smartfonie (lg g2, iphone5, o+3) w zupełności wystarcza. Mają swoje wady, ale w większości przypadków można je /''przeżyć/''...

Odpowiedz

19. Gh0st
0

2017-08-16 15:31:26

@1 Sprawdź Nokię 808 ;)@2 Sprawdź...Nokię 808 PV...największa matrcyca w telefonie :)@11 Bardzo dużo osób chce zrobić zdjęcie, a nie się bawić. Nie zajmują się tym zawodowo, nie zarabiają na tym. Chcą uchwycić daną chwilę i co mają nosić kolosa w plecaku/torbie ? Auto np. w...Nokii 808 PV jest bardzo dobre, w modelach telefonów jak Samsung S7 i podobnych z nowych gdzie aparat jest z tych najlepszych również. Poza tym laikowi co doradzisz jeden z najniższych modeli Nikona albo Canona z kitowym obiektywem. Dla jakiś 90% lepszym wyborem będzie LG G5, S7, S8, ewentualnie iPhone 7 bo i tak z lustrzanki nie będą prawie korzystać, a jak zobaczą ceny szkieł droższych od korpusu to sami podziękują ;)Może gdyby stara Nokia nie zatrudniła (pod presją) Elopa, a potem nie sprzedała/nie straciła działu telefonów to nawet po przejściu na Androida nie baliby się pokazać następcy 808 PV. Bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że matryca może być duża, jak na możliwości telefony, ale chyba każdy wie jak ten telefon wygląda.>Ja nie miałbym nic przeciwko temu żeby pokazać następcę na Androidzie z dużą matrycą, który będzie pewnie bliższy 1020, ale nadal miał wystający tyłek :D Ale taką mamy modę, telefon jak kartka papieru, ma się błyszczeć itd. To po części właśnie wina..kobiet. Raz, że telefon noszą w torebkach to im 15-16 cm kolubryny nie przeszkadzają, a dwa - wygląd częściowo też się pod nie projektuje. Pewnie 90% złotych, różowych, pstrokatych kupują one. Jak dla mnie telefon może być grubszy, będzie miejsce na matrycę, baterię etc.

Odpowiedz

0

2017-08-16 14:08:56

@16 w końcu jakiś głos rozsądku, wyżej sami profesjonalni fotografowie chyba,. Mi też zdjęcia z telefonu wystarczają na codzień i nie wiem po co bym miał zdjęcia mojego psa albo z weekendu na działce puszczać na telewizorze 4K i ubolewac nad jakością?

Odpowiedz

17. bornyn
0

2017-08-16 13:02:12

@15 co za różnica czym robisz? Bo nie łapię.

Odpowiedz

15. ~r
0

2017-08-16 12:28:58

Robić zdjęcia smartfonem na komunii czy ślubie? Urocze :-)

Odpowiedz

14. ~Heja
0

2017-08-16 12:05:39

No tak bo tera każden we wsi ma flakowca, a te jak wiadomo z niezaleznych testow na necie są lepsze od profesjonalnych lustrzanek.

Odpowiedz

13. kinoman
0

2017-08-16 11:46:41

ostatnio po latach życia bez aparatu klasycznego i robienia zdjec tylko smartfonem, kupilem lustrzankę. Jakość zdjęć dla mnie nie do porównania.

Odpowiedz

12. goral2099
0

2017-08-16 11:23:27

Wypierają kompakty. Do normalnych aparatów nie mają porownania.

Odpowiedz

11. ~bb
0

2017-08-16 10:56:41

@7Ceny będą rosły, bo rynek się kurczy i efekt skali zanika. Zwykłym ludziom poziom smartfonu wystarcza, bo i tak nie umieją robić zdjęć i na automacie lecą. A ci, którym zależy, akceptują to, że muszą wybulić za lepszą jakość.

Odpowiedz

10. ~Foto Fan
3

2017-08-16 10:10:49

Oglądając na smartfonie - owszem, zdjęcia wyglądają świetnie! Ale po wrzuceniu na porządny monitor stacjonarny - tragedia: sztuczny, syntetyczny wymęczony obróbką obrazek uzyskany z malutkich pikseli, zero plastyki, straszliwie przeostrzone, całkowicie odszumione i pozbawione szczegółów zdjęcia, zupełnie nie do przyjęcia, słowem MAKABRA!

Odpowiedz

2

2017-08-16 10:09:12

"liczba wykonywanych i wywoływanych zdjęć mocno wzrasta w momencie, gdy na świat przychodzi dziecko" klasyczne Pieluszkowe zapalenie mózgu

Odpowiedz

2017-08-16 10:00:28

Taa, mini matryca z pseudo obiektywem + całkowicie ułomna ergonomia obsługi "aparatu" w smartfonie (kto robi zdjęcia aparatem wyposażonym w pokrętła i przyciski - szczególnie programowalne, wie co mam na myśli) ;)

Odpowiedz

7. Ron
0

2017-08-16 09:55:45

A ceny tych aparatów dalej jak z kosmosu. Niech spadają w dół :)

Odpowiedz