DAJ CYNK

Samsung Galaxy S24 Ultra bez teleobiektywu 10X. Co w zamian?

Marian Szutiak

Sprzęt

Samsung Galaxy S24 Ultra bez teleobiektywu 10X. Co w zamian?

Już za kilka miesięcy Samsung zaprezentuje trzy nowe smartfony z serii Galaxy S24. Topowe urządzenie, Galaxy S24 Ultra, ma przynieść dużą zmianę w teleobiektywie, niekoniecznie na lepsze.

Samsung Galaxy S23 Ultra ma z tyłu cztery aparaty fotograficzne. Jednym z nich jest jednostka z matrycą o rozdzielczości 10 Mpix (1/3,52", 1,12 μm) i teleobiektywem peryskopowym, zapewniającym 10-krotne powiększenie optyczne (licząc względem głównego aparatu). Znany i na ogół niemylący się typer Ice Universe poinformował za pośrednictwem serwisu X, że następca tego urządzenia, czyli Samsung Galaxy S24 Ultra, może nie mieć takiego zoomu.

Zobacz: Samsung Galaxy S23 Ultra jest świetny, ale raczej go nie kupię (test)

5X w miejsce 10X

Jak sugeruje Ice Universe, Samsung Galaxy S24 Ultra zostanie wyposażony w aparat z teleobiektywem dającym 3-krotne powiększenie optyczne (tak jest również w Galaxy S23 Ultra), a jego uzupełnieniem będzie aparat z matrycą o rozdzielczości 50 Mpix (1/2,52" 0,7 μm) oraz teleobiektywem z zoomem optycznym 5X. Czyli ma być wyższa rozdzielczość, ale mniejsze piksele i mniejsze powiększenie optyczne. Jak byśmy nie liczyli, daje to potencjalne zmniejszenie możliwości powiększania obrazu w nadchodzącym urządzeniu.

Co jeszcze wiemy o Galaxy S24 Ultra?

Główny aparat w topowym przedstawicielu serii Galaxy S24 ma mieć aparat z matrycą Isocell HP2SX o rozdzielczości 200 Mpix (1/1,3", 0,6 μm). W komplecie mamy również otrzymać płaski wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,78", rozdzielczości QuadHD+ i szczytowej jasności do 2500 nitów. Baterię o pojemności 5000 mAh znowu będzie można naładować z mocą do 45 W. Urządzenie może również zaoferować dwukierunkową komunikację satelitarną, przydatną w sytuacja awaryjnych.

Wewnątrz obudowy, oczywiście odpornej na działanie pyłów i wody (najpewniej IP68), ma pracować układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. I w tym miejscu dochodzimy do rozbieżności, ponieważ jedne źródła podają, że wszystkie "Ultry" otrzymają Snapdragona, a inne sugerują, że na część rynków smartfon ten trafi z Exynosem 2400, tak jak Galaxy S24 i Galaxy S24+. Polska również jest tym "wybranym" rynkiem. SoC ma współpracować z maksymalnie 16 GB RAM-u LPDDR5X oraz pamięcią masową klasy UFS 4.0.

Kiedy premiera?

Jest możliwe, że Samsung zaprezentuje smartfony z serii Galaxy S24 już w styczniu 2024 roku. Czy tak się rzeczywiście stanie, dowiemy się za około 4 miesiące.

Zobacz: Seria Galaxy S24 już w styczniu. Samsung pokaże też Galaxy Ring
Zobacz: Seria Galaxy S24 znowu dostanie „superszybkie” ładowanie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl

Źródło tekstu: Ice Universe / X