DAJ CYNK

Qualcomm pokazał SoC Snapdragon 888 ze zintegrowanym modemem 5G

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4843

Qualcomm Snapdragon 888 5G

Qualcomm zaprezentował właśnie nowy czip Snapdragon 888, który znajdzie się w przyszłorocznych telefonach z najwyższej półki. Ogłoszenie rozpoczęło konferencję Snapdragon Technology Summit, w tym roku odbywającą się wirtualnie.

Qualcomm Snapdragon 888 5G – w końcu zintegrowany modem 5G

Qualcomm Snapdragon 888 5G z pewnością zmiażdży konkurentów w benchmarkach, ale to nie jest najważniejsze w tym układzie. Kluczową zmianą jest tu integracja modemu 5G z resztą procesora. Wszystko znalazło się w jednym kawałku krzemu.

Snapdragon 888 5G ma wbudowany modem Qualcomm Snapdragon X60 trzeciej generacji, zaprezentowany w lutym 2020. Jednostka może pracować niemal wszędzie. Model obsługuje wszystkie pasma sub-6 i fale milimetrowe (mmWave), sieci w architekturze non-standalone, standalone oraz Dynamic Spectrum Sharing.

Ponadto w SoC-u znalazł się koprocesor dla sztucznej inteligencji, a konkretnie nowy procesor z rodziny Hexagon szóstej generacji i energooszczędny, zawsze czuwający Sensing Hub drugiej generacji. Qualcomm obiecuje nam niesamowitą wydajność między innymi w rozpoznawaniu mowy, tekstu i tłumaczeniu maszynowym. Układ ma nam dać 26 TOPS–ów (teraoperacji na sekundę). Grafikę przetwarzać będzie nowy czip Adreno z systemem Snapdragon Elite Gaming. Qualcomm wyraźnie liczy też na rozwój grania w chmurze. Dzięki temu i łączności 5G stanie się osobistym centrum rozrywki z grami natywnymi i z tytułami AAA z chmury – oczywiście w 144 klatkach na sekundę.

Jest tu też nowy układ przetwarzania obrazu z aparatu. Snapdragon 888 obsłuży aparaty rejestrujące nawet 2,7 gigapiksela na sekundę. To oznacza, że telefony z nim będą mogły robić 120 zdjęć o rozdzielczości 12 Mpix na sekundę. To około 35% więcej, niż może przetworzyć obecna generacja flagowych Snapdragonów. To oczywiście oznacza kolejny skok w zakresie mobilnej fotografii.

Qualcomm podzielił się też kilkoma ciekawostkami. Według badań firmy już połowa klientów bierze pod uwagę obecność 5G przy wyborze nowego telefonu. 61% zaś zwraca uwagę na aparat i nic dziwnego – postęp w zakresie mobilnej fotografii sprawił, że nawet profesjonaliści często sięgają po telefon, by uchwycić ważne chwile. Doszło nawet do tego, że dyrektor firmy Cristiano Amon nazwał Qualcomm firmą fotograficzną.

Qualcomm Snapdragon 888 5G

Do 2022 roku Qualcomm spodziewa się ponad 750 milionów telefonów z 5G na świecie. Zmiana standardu przesyłania danych ma doprowadzić też do powstania usług internetowych, o których nam się nie śniło – odpowiadających błyskawicznie (zwłaszcza gdy dostępne jest połączenie na falach milimetrowych), dostępnych wszędzie i bezpiecznych. To już jednak nie jest działka Qualcomma.

Telefony z Nowym Snapdragonem 888 5G zapowiedzieli już między innymi: ASUS, Black Shark, Lenovo, LG, MEIZU, Motorola, Nubia, realme, OnePlus, OPPO, Sharp, vivo, Xiaomi i ZTE. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Qualcomm

Źródło tekstu: wł., Qualcomm

Przewiń w dół do następnego wpisu