DAJ CYNK

DxOMark: nowy numer 1 w rankingu foto. Magia czterech aparatów 50 Mpix

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

W rankingu fotograficznych smartfonów na pierwszej pozycji znalazł się nowy telefon – Oppo Find X7 Ultra. Flagowiec jest dostępny tylko w Chinach, ale ma dobry start przed globalną premierą.

Oppo Find X7 Ultra zadebiutował wraz z modelem Oppo Find X7 na początku stycznia 2024. Na razie jest dostępny tylko w Chinach, ale specjaliści z DxOMark już go przetestowali. Za aparat w Find X7 Ultra przyznali 157 punktów, co dało mu pierwszą pozycję w zestawieniu. Flagowiec Oppo dzieli ją z telefonem Huawei Mate 60 Pro+, który też ma tyle punktów i samotnie okupował najwyższe miejsce na podium od września 2023 r.

Zobacz: Oppo Find X7 i Find X7 Ultra. Zadebiutowały fotograficzne flagowce

Oppo Find X7 Ultra z czterema aparatami 50 Mpix

Oppo Find X7 Ultra to smartfon z ekranem AMOLED LTPO o przekątnej 6,82 cala, rozdzielczości Quad HD+ (3168 × 1440) i jasności 4500 nitów. Jego sercem jest Snapdragon 8 Gen 3 wspierany przez nawet 16 GB RAM. 

Moduł fotograficzny kryje cztery aparaty Sony o rozdzielczości 50 Mpix. Główny wykorzystuje matrycę Sony LYT-900 w formacie 1 cal (f/1,8, OIS). W aparacie szerokokątnym Oppo zastosowało z kolei matrycę Sony LYT-600 połączoną z optyką 123° (f/2,0). Oppo Find X7 Ultra ma też dwa aparaty z peryskopowym teleobiektywem i OIS: pierwszy z matrycą Sony IMX890 i przysłoną f/2,6 oferuje zoom optyczny 3x, a drugi z czujnikiem Sony IMX858 i przysłoną f/4,3 pozwala uzyskać zoom optyczny aż 6x. Wszystko łączy marka Hasselblad.

Według DxOMark takie połączenie sprawdzi się niemal w każdym fotograficznym zastosowaniu: od portretów po krajobrazy i zdjęcia z zoomem. Na pochwałę zasłużyły wierne odwzorowanie kolorów, balans bieli i dynamika, a także wysoka szczegółowość obrazów. W zdjęciach portretowych aparat pozwala uzyskać naturalne odcienie skóry, a także bardzo naturalne i szczegółowe tło. Aparat i kamera w Oppo Find X7 Ultra mają się też sprawdzić w słabym oświetleniu, pozwalając uzyskać obrazy o niewielkim poziomie szumów. Wśród zalet zostały także wymienione ostre zdjęcia z zoomem, robione w średniej lub dalekiej odległości. 

Nie obyło się bez wad. Wśród nich DxOMark wymienia aparat szerokokątny, który nie zawsze pozwala uzyskać szczegółowe obrazy. Odnotowano też sporadyczne zniekształcenia twarzy na zdjęciach wykonanych, gdy obiekt się porusza. Okazuje się też, że aparat tele może zawodzić podczas robienia zdjęć teleobiektywem z bliskiej odległości. Ostatnią wadą jest nieco zbyt wysoka ekspozycja na zdjęciach przy słabym oświetleniu.

Obecnie w rankingu foto smartfonów DxOMark za Oppo Find X7 Ultra i Huawei Mate 60 Pro+ w TOP10 znajdują się Huawei P60 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 15 Pro, Pixel 8 Pro, Oppo Find X6 Pro, Honor Magic5 Pro, Oppo Find X6 oraz Vivo X100 Pro.

Zobacz: Oto Honor Magic6 Ultimate. Producent odsłania karty
Zobacz: Tak ma wyglądać iPhone 16 Pro. Jedna zmiana na pewno Was ucieszy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Oppo, DxOMark

Źródło tekstu: Opracowanie własne