DAJ CYNK

JerryRigEverything odpowiada, który smartfon 2018 jest najbardziej wytrzymały, a który najmniej

03.01.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3535

Ważne 0

0

YouTuber JerryRigEverything przygotował podsumowanie 2018 roku i opowiedział o tym, które smartfony 2018 roku są najbardziej wytrzymałe, a które... nie do końca.

Zack z kanału JerryRigEverything znany jest z dosyć brutalnego obchodzenia się ze smartfonami. Dzięki temu wiemy, który model jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz które są proste w ew. naprawie lub wymianie komponentów.

Z materiału dowiedzieliśmy się również, że Zack, pomimo dostępu do praktycznie każdego smartfonu na rynku, prywatnie korzysta z Samsunga Galaxy S8+ i przekonuje, że wymiana smartfonu na nowy niekoniecznie ma sens. Nowe modele są oczywiście lepsze, ale różnica w ich codziennym użytkowaniu bywa niewielka i wymiana z roku na rok staje się też coraz bardziej kosztowna.

Najprostszy do naprawienia smartfon 2018 roku

W tej kategorii zwycięzcami okazały się smartfony Nokii - 7 Plus oraz 6.1. Zwycięzca był prosty do wytypowania. Oba smartfony otwierają się nie od strony tylnego panelu, jak niemal wszystkie nowe modele, a od strony ekranu. Dzięki temu jego wymiana jest banalnie prosta. Po otwarciu obudowy wystarczy odkręcić dwie śrubki, wyjąć wtyczkę i wyświetlacz może być od razu wymieniony. W większości innych smartfonów przed dostaniem się do ekranu niezbędne jest wyjęcie wszystkiego, co znajduje się pod nim - akumulatora, płyty głównej, aparatów... Nie jest to prosty proces.

Nienaprawialny smartfon 2018 roku

Tutaj chyba nie będzie żadnego zaskoczenia, bo mowa oczywiście o tegorocznych iPhone'ach - XS, XS Max oraz XR. Zack słusznie zauważa, że wymiana tylnego panelu w nowych smartfonach nie jest droga. Jeśli zrobimy to własnymi siłami, koszt tylnego panelu Samsunga Galaxy S9 to 17 dolarów. W przypadku nowych iPhone'ów, to wydatek rzędu 599 dolarów w XS Max i 399 dolarów w modelu XR. Wszystko dlatego, że tylnego panelu nie da się wymienić. Tzn. samego szkła, bo z nim są zintegrowane niektóre podzespoły, więc one też muszą zostać wymienione. Dodatkowo samo rozebranie nowego iPhone'a nie jest możliwe bez posiadania zestawu odpowiednich narzędzi, bo Apple stosuje kilka rodzajów nietypowych śrubek.

Ale, jak słusznie zostało to zauważone w materiale, Apple nie byłby najbogatszą firmą świata gdyby był miły dla konsumentów.

Zobacz: Co ciekawego kryje wnętrze iPhone'a XS Max?

Najbardziej innowacyjny smartfon 2018 roku

W tej kategorii pojawiło się kilku kandydatów, bo faktycznie było w 2018 roku parę nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych. Obok Gamingowego ROG Phone'a i Razer Phone'a 2 mieliśmy choćby RED Hydrogene One z holograficznym ekranem, Nubie X z dwoma ekranami. Zack wyróżnił jednak Vivo Nex S, który został wyposażony w mechanicznie wysuwany przedni aparat. Nie ukrywajmy, to bardzo ciekawy bajer, ale największe wrażenie robi dopiero po zdjęciu tylnego panelu. Wtedy możemy zobaczyć, że inżynierowie Vivo stworzyli kawałek bardzo ciekawego mechanizmu.

Zobacz: Vivo NEX S z przezroczystym panelem tylnym

Najładniejsze wnętrze smartfonu 2018 roku

Producenci nie raz już eksperymentowali z przezroczystymi obudowami, jak HTC czy Xiaomi. Jednak w ich przypadku pod przezroczystym tylnym panelem kryły się plastikowe atrapy komponentów. To bardzo efektowne rozwiązanie, ale jednocześnie lekkie oszustwo. Są jednak wnętrza smartfonów, które aż proszą się od ich odsłonięcia. Zack często przygotowuje przezroczyste tylne panele smartfonów, dzięki temu możemy zajrzeć do ich wnętrza. I tutaj najlepiej wyglądającym smartfonem 2018 roku okazał się być Google Pixel. Wnętrze smartfonu wygląda bardzo efektownie.

Zobacz: Google Pixel 3 Transparent Edition

Najbardziej wytrzymały smartfon budżetowy 2018 roku

Ponownie wracamy do smartfonów Nokii, a konkretnie modelu 7 Plus, który okazał się być najbardziej wytrzymałym smartfonem, nie będącym flagowcem. Jej obudowa jest bardzo sztywna, co jest zasługą metalowego tylnego panelu. Producenci bardzo polubili szkło, co też jest zrozumiałem, bo pozwala ono na korzystanie z funkcji bezprzewodowego ładowania. Ale szkło jest szkłem i ma to do siebie, że lubi się potłuc. I przy okazji łatwo się rysuje.

Najmniej wytrzymały smartfon 2018 roku

W tej kategorii na początku pojawiły się wyróżnienia. Oba zeszłoroczne flagowce Huaweia - P20 Pro oraz Mate 20 Pro, nie wytrzymały próby zginania obudowy i pękły po stronie ekranu, w niemal tym samym miejscu. To jedyne smartfony, które w taki sposób zachowały się podczas testu. Trochę poza smartfonowymi kategoriami, zginania obudowy nie przeżył też iPad Pro 2018.

Zobacz: Mate 20 Pro kontra JerryRigEverything: flagowego Huaweia lepiej nie wyginać zbyt mocno
Zobacz: Oto jak łamie się iPad Pro 2018. Nowy tablet Apple'a nie miał żadnych szans w starciu z Zackiem

Jednak miano najmniej wytrzymałego smartfonu 2018 roku należy się Oppo FInd X. Pamiętam jak oglądałem film, na którym Zack znęcał się nad tym modelem i byłem w ciężkim szoku, jak flagowy smartfon może być tak wykonany. Find X na pierwszy rzut oka wygląda ładnie. Mamy szklane panele, efektowne wzornictwo i wysuwany aparat. Fajnie, ale użycie w tym wszystkim plastikowego korpusu pod cienką metalową ramką w smartfonie kosztującym na starcie 999 euro to, bardzo delikatnie mówiąc, nie jest najlepszy pomysł.

Zobacz: Oppo Find X poległ w teście wytrzymałościowym JerryRigEverything

Źródło zdjęć: JerryRigEverything; wł

Źródło tekstu: JerryRigEverything; wł

Komentarze
Zaloguj się