DAJ CYNK

Facebook wie, kiedy odblokujesz telefon. Aplikacja domofonu Ring to szpieg

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6618

Domofony Ring wykradają dane

Aplikacja domofonów Ring jest napakowana komponentami analitycznymi. Dane trafiają między innymi do Facebooka. Dane można wykorzystać do identyfikacji konkretnych osób. 

EFF analizuje aplikację Ring

Electronic Frontier Foundation przeanalizowała aplikację Ring dla Androida w wersji 3.21.1. Aplikacja do obsługi smartdomofonów marki Ring okazała się bardzo gadatliwa. Autorzy zapakowali w niej mechanizmy gromadzące i wysyłające informacje do firm marketingowych i analitycznych. Na liście jest AppsFlyer, Branch, MixPanel i oczywiście Facebook. 

Jakie to są dane? Na pewno takie, których nie chcemy bezwiednie przekazywać w ręce marketingowców. Facebook otrzymuje informacje o odblokowaniu i zablokowaniu smartfonu. Nawet jeśli żadna jego aplikacja nie jest na tym smartfonie zainstalowana, a użytkownik nie ma nic wspólnego z platformą społecznościową… albo tak mu się tylko wydaje.

Do powiadomień o odblokowaniu i zablokowaniu smartfonu dołączana jest strefa czasowa, ustawienia języka, rozdzielczość ekranu i indywidualny identyfikator użytkownika, którego nie da się zmienić

Firma AppsFlyer, dostarczająca narzędzia marketingu mobilnego, dostaje między innymi informacje z sensorów smartfonów oraz nazwę operatora komórkowego. AppsFlyer sprawdza też, czy komponenty śledzące usługi były preinstalowane na smartfonie. To się zdarza, jeśli producenci chcą przyciąć koszty i decydują się na sprzedaż danych.

Branch otrzymuje identyfikatory urządzenia, adres IP, rozdzielczość ekranu i model urządzenia. 

Trochę danych jest wysyłanych też do Crashlytics – usługi Google, obsługującej zapisy z awarii aplikacji. EFF nie jest w stanie podać zakresu informacji, wysyłanych do Crashlytics przez aplikację Ring. 

Zobacz: Polacy znają systemy Smart Home, ale ich nie używają
Zobacz: Huawei szpieguje? Patrz na ręce Xiaomi

Ring nie ukrywa tylko MixPanel

Najwięcej danych wędruje do firmy MixPanel, analizującej zachowanie użytkowników w aplikacjach i na stronach. Jej głównym zadaniem jest ułatwienie wglądu w to, jak używamy różnych aplikacji. Na podstawie tych danych deweloperzy mogą ulepszać swoje produkty. Z usług MixPanel korzystają między innymi Uber i Twitter. 

MixPanel dostaje także dane osobowe użytkowników urządzeń Ring. Do analizy przekazywane są nazwiska użytkowników, adresy e-mail oraz ustawienia aplikacji, w tym liczba miejsc, gdzie są zainstalowane urządzenia Ring. 

Z wymienionych wyżej usług tylko MixPanel została wymieniona na liście zewnętrznych usług, z których korzysta aplikacja Ring. W polityce prywatności aplikacji widnieją jedynie wzmianki o analizie aplikacji. Na plus trzeba zaliczyć, że wysyłane dane są szyfrowane z użyciem HTTPS. 

Przypomnę, że mówimy tu o kamerach monitoringu domowego, smartdzwonkach i domofonach. To urządzenia, którym wiele osób powierzyło bezpieczeństwo swoich domów. 

Zobacz: Pajacyki, czyli smartpalec za jedyne 50 euro

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ring

Źródło tekstu: Electronic Frontier Foundation

Przewiń w dół do następnego wpisu