DAJ CYNK

Xiaomi wybuchł w środku nocy. Kobieta nie żyje

Mieszko Zagańczyk

Bezpieczeństwo

Wybuchowe Xiaomi Redmi 6A

Wybuchające telefony komórkowe to zagrożenie znane nie od dziś, jednak nie zdarza się często, by eksplozja powodowała tak tragiczne skutki. Redmi 6A zabił śpiącą kobietę.

Do zdarzenia miało dojść w Indiach, 9 września. Youtuber z tego kraju – Manjeet, prowadzący kanał MD Talk – zamieścił na Twitterze drastyczną relację ze zdarzenia, do którego doszło u jego ciotki.

Kobieta położyła się spać z telefonem Redmi 6A położonym blisko twarzy, koło poduszki. Nagle w nocy dał się słyszeć wybuch, a zaalarmowani tym bliscy znaleźli kobietę martwą.

Brzmi to wręcz niewiarygodnie, ale Manjeet dodał do tweeta trzy zdjęcia. Na dwóch z nich widać kompletnie zniszczony, spalony telefon, na trzecim – zakrwawione łóżko oraz leżącą na nim ciało kobiety.

Youtuber wezwał Xiaomi do podjęcia działań i poniesienia odpowiedzialności. Wyjaśnił także, że jego ciotka używała Redmi 6A głównie do rozmów i YouTube, a jako bezpośrednią przyczynę wskazuje wadliwy akumulator w smartfonie.

Indyjski oddział Xiaomi odniósł się do tej sprawy na Twitterze w lakonicznym stwierdzeniu, że dla firmy bezpieczeństwo klientów ma ogromne znaczenie, a jej pracownicy skontaktowali się z rodziną ofiary i wyjaśniają sprawę.

Od tego czasu nie pojawiło się w tej sprawie żadne nowe oświadczenie producenta i nie wiadomo dalej, jakie były dokładne kulisy zdarzenia.

Tymczasem youtuber napisał w kolejnym tweecie:

Pokrzywdzona rodzina poprosiła rząd i producentów telefonów komórkowych o wdrożenie solidnych standardów bezpieczeństwa i przeprowadzanie dokładnych testów przed wprowadzeniem telefonu do sprzedaży, aby ludzie nie cierpieli i nie tracili życia.

Do podobnych zdarzeń, gdzie najczęściej przyczyną był uszkodzony, przegrzewający się akumulator w telefonie, dochodziło w ostatnich latach wielokrotnie.

Zobacz: Wybuchł kolejny xiaomi. Tym razem nowy model

Samozapłon telefonów – to się zdarza, ale zazwyczaj nie kończy tak drastycznie

Xiaomi ma już na koncie sporo takich incydentów, podobnie jak Samsung czy Apple. W większości tych sytuacji dochodziło jednak w najgorszym przypadku do poparzeń, za to przypadki śmiertelne zdarzają się rzadziej.    

Redmi 6A to smartfon z 2018 roku. Nie wiadomo, czy był używany cały czas przez te lata i czy bateria była oryginalna.

Według najczęstszych tłumaczeń producentów z poprzednich lat, za przypadki wybuchających telefonów odpowiadają tanie zamienniki akumulatorów montowane w nieautoryzowanych serwisach oraz nieoryginalne ładowarki, przyczyniające się do spięć w układzie zasilania.

Jak wiemy jednak z czasów niesławnego Galaxy Note7, również nowe, drogie urządzenia wkrótce po kupnie wybuchały na skutek wad konstrukcyjnych.

Zobacz: Wybuch telefonu doprowadził do ewakuacji szkoły. 10 uczniów trafiło do szpitala
Zobacz: W przededniu premiery odświeżonego Galaxy Note 7... Galaxy J7 (2016) wybucha w dłoniach czterolatka

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Manjeet/Twitter

Źródło tekstu: Manjeet, Gizmochina

Przewiń w dół do następnego wpisu