DAJ CYNK

Poważna luka w iPhone'ach - szybko zaktualizujcie swoje smartfony

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Bezpieczeństwo

Luka w iOS 14.5

Apple udostępniło aktualizację oprogramowania dla iPhone'ów, mającą załatać poważną lukę bezpieczeństwa w systemie iOS 14.5.

Choć od premiery iOS 14.5 minęło raptem kilka dni, Apple już udostępniło udostępniło dla niego aktualizację. iOS 14.5.1 jest już dostępny dla wszystkich użytkowników i, według oficjalnego opisu, zawiera ważne aktualizacje bezpieczeństwa. Konkretnie, chodzi o załatanie poważnej luki w silniku WebKit, wykorzystywanego przez wbudowaną przeglądarkę do wyświetlania stron internetowych, pozwalającej na uruchamianie nieautoryzowanego kodu bez wiedzy i zgody użytkownika. 

Aktualizacja do iOS 14.5.1

To kolejna z serii tego typu podatności, które wykryto w ostatnim czasie w urządzeniach Apple. Dwie poprzednie zostały załatane przy okazji aktualizacji do iOS 14.4 i 14.4.2.

Warto podkreślić, że producent nie zapomniał także o użytkownikach starszych urządzeń, niekompatybilnych z iOS 14.5. Mowa tutaj o iPhone'ach 5s i 6, iPadzie Air oraz Mini 2 i 3, dla których przygotowano aktualizację do iOS 12.5.3.

Mac, iPad i Apple Watch także zagrożone

Zła wiadomość jest taka, że luka w silniku WeBkit dotyczy także innych urządzeń Apple, w tym komputerów Mac, tabletów iPad oraz zegarków Apple Watch. Dla tych kategorii urządzeń gigant z Cupertino również przygotował stosowne łatki, których pobranie zaleca użytkownikom. Są to aktualizacje odpowiednio do macOS 11.3.1, iPadOS 14.5.1 i watchOS 7.4.1.

Aktualizacja do macOS 11.3.1

Zobacz: iOS 14.5: Apple wyjaśnia, o co chodzi z blokowaniem śledzenia
Zobacz: iOS 14.5 już jest. W samą porę na premierę Apple AirTag

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple, własne

Źródło tekstu: The Verge