DAJ CYNK

Atak na pieniądze Polaków. Zamiast zarobić, straciła 80 000 zł

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Jelenia Góra: chciała zarobić, a straciła 80 000 zł

Jeśli chcemy zainwestować posiadane pieniądze i je pomnożyć, musimy bardzo uważać, by nie paść ofiarą oszustów i ich nie stracić. Przekonała się o tym na własnej skórze mieszkanka Jeleniej Góry.

W miniony poniedziałek, 21 sierpnia 2023 roku, Komisariat Policji w Jeleniej Górze odwiedziła mieszkanka tego miasta. Jej celem było zgłoszenie zawiadomienia o oszustwie na jej szkodę, w wyniku którego straciła niemal 80 tysięcy złotych.

Kobieta podczas surfowania po Internecie trafiła na "kuszącą ofertę". Informowała ona o możliwości zarobienia pieniędzy poprzez inwestycję środków za pośrednictwem giełdy internetowej. Jeleniogórzanka dała się skusić i wypełniła dostępny na stronie wniosek. Nieco później skontaktował się z nią mężczyzna podający się za jej asystenta, który poinformował, że dalsze kontakty z inwestorką będą się odbywać za pomocą jednego z komunikatorów internetowych. Mężczyzna przesłał kobiecie link do zainstalowania aplikacji, za pomocą której uzyskał dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonej.

Oszust poinformował swoją ofiarę, że powinna na początek wpłacić 990 złotych, aby sprawdzić, jak działa strona portalu giełdowego. Mężczyzna przeprowadził ją przez proces przelewu środków, a następnie polecił, aby zalogowała się do banku i podała kod BLIK. Kiedy kobieta ponownie zalogowała się na swoje konto bankowe okazało się, że z jej rachunków zniknęło blisko 80 tysięcy złotych, a strona portalu giełdowego nie istniała.

Nie daj się okraść!

Policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność:

  • nie otwieraj linków, które zachęcają do inwestycji pieniędzy w celu szybkiego wzbogacenia się,
  • nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej,
  • nie udostępniaj danych poufnych dotyczących kart płatniczych,
  • nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.

Ogłoszenia dotyczące usług inwestycyjnych promowane są w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.

Zobacz: Medyczny Pegasus. Krytyczne dane Polaków zagrożone
Zobacz: Polacy znów nabijani w butelkę, chodzi o klientów PKO BP

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Policja