DAJ CYNK

Szkodliwy numer +48696908428. Łowi naiwnych nową sztuczką

Mieszko Zagańczyk

Bezpieczeństwo

696 908 428 – ten numer od razu blokuj. Łowi naiwnych nową sztuczką

Szukasz atrakcyjnego mieszkania do wynajęcia za dobrą cenę? Jeżeli tak, to uważaj na numer 696 908 428. Posługująca się nim osoba wystawia ogłoszenia na OLX i namawia do wpłacenia zaliczki. Możesz na tym tylko stracić. 

Wynająć dobrze położone mieszkanie w Warszawie, za rozsądną kwotę nie jest łatwo. Gdy ceny nawet małych kawalerek idą w tysiące złotych, oferta 50-metrowego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji na warszawskim Mokotowie wynajmowanego za 2 tys. zł. bezpośrednio od właściciela może wydawać się okazją życia. Oczywiście nią nie jest – wszystko wskazuje na to, że to kolejne oszustwo.

Ogłoszenie z podobną ofertą zalewają od początku grudnia portal z ogłoszeniami OLX. Wystawia je osoba podpisująca się jako Jolanta lub Jola, a jako kontakt podaje numer 696 908 428. Zamiast bezpośredniej rozmowy, namawia na ustalenia poprzez komunikator WhatsApp.

Wszystko wygląda bardzo obiecująco. Wynajem mieszkania o powierzchni 50 m² wiąże się z miesięczną opłatą 2 tys. zł, a w tę kwotę wliczony jest czynsz, woda, prąd, ogrzewanie, a nawet internet. Mieszkanie jest umeblowane, a na zdjęciach wygląda na zadbane i dobrze wyposażone. Kto by się nie skusił?

Tu jednak zaczynają się schody. Osoba przedstawiająca się jako właścicielka domaga się wpłaty 1000 zł zwrotnej kaucji. To jeszcze nic dziwnego, ale umówienie się na obejrzenie mieszkania okazuje się niemożliwe. „Jola Wynajem Mokotów” twierdzi, że obecnie jest za granicą i tylko ona ma klucze – chce jednak znaleźć lokatorów z wyprzedzeniem. Po wpłacie kaucji przyleci jednak na jeden dzień do Polski i przekaże klucze. Trzeba tylko wpłacić kaucję.

Brzmi podejrzanie? Nawet bardzo. Na jednej ze stron identyfikującej nieznane numery 696 908 428 opisany jest jako „głównie kojarzony z oszustką, która próbuje namówić na wynajem mieszkania i przesłanie zaliczki”. Numer jest oczywiście oceniany negatywnie przez użytkowników, a w komentarzach pojawiają się opinie:

Dziewczyna w całkiem wiarygodny sposób próbuje namówić na przesłanie zaliczki za mieszkanie w celu jego rezerwacji. Śmierdzi oszustwem.

Oszustka namawia do wynajmu mieszkania

Wynajem mieszkania, oszustka.

Ogłoszenia o tanim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie co kilka dni pojawiają się na OLX, skąd też szybko znikają – wkrótce zamieszczane są jednak następne. Liczba wyszukań numeru idzie w setki, co znaczy, że rzekoma właścicielka mieszkania próbuje wyłudzić zaliczki od wielu osób.

Taki rodzaj przekrętu nie jest całkiem nowy. Kilka miesięcy temu Policja opisywała podobne wyłudzenia, tyle że dotyczyły wynajmu mieszkania w krakowskim Śródmieściu. Mechanizm oszustwa był niemal identyczny – atrakcyjne ogłoszenie o wynajmie, rozmowa przez komunikator internetowy, wpłata zaliczki. Po przelaniu 1500 zł kontakt się jednak urywał. W ostatnim akcie oszukiwana osoba była blokowana na komunikatorze, a wszelkie próby nawiązania rozmowy telefonicznej kończyły się fiaskiem.

Jak wyjaśnia Policja, w takich przypadkach oszuści posługują się skradzionymi lub udostępnionymi przez inne osoby dokumentami tożsamości. Namierzenie sprawców może być więc bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Zobacz: Nieznany numer dzwoni? Ograli telemarketerów jednym ruchem
Zobacz: Numer 323570069 znów wydzwania. Ostrzegamy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Freestocks / Unsplash

Źródło tekstu: Opracowanie własne