DAJ CYNK

Większe zyski z aplikacji w Apple App Store niż Google Play, ale zawsze rządzi TikTok

Michał Świech

Aplikacje

Najpopularniejsze aplikacje

Apple App Store to prawdziwa żyła złota dla twórców aplikacji. Zarabia się tam o wiele większe pieniądze niż w Google Play. Królem aplikacji jest z kolei TikTok

W trzecim kwartale 2020 użytkownicy dwóch największych sklepów z aplikacjami pobierali różne aplikacje 36,5 miliarda razy. To wzrost o 23,3% w porównaniu z 29,6 miliarda pobrań rok temu. Klienci wydali w minionym kwartale 29,3 miliarda dolarów. To z kolei wzrost o 32% w porównaniu do 22,2 miliarda w analogicznym okresie roku poprzedniego. Mimo, że Android do około 85% mobilnego rynku, to jednak w sklepie iOS wydaje się o wiele więcej pieniędzy. W App Store wydano bowiem 19 miliardów dolarów, a w Google Play 10,3 miliarda dolarów.

Często wyższe ceny aplikacji w App Store to tylko część sekretu sukcesu sklepu Apple'a. System iOS ma prawie 50% rynku w USA i rządzi w zamożnych krajach takich jak Japonia, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Android ma tak naprawdę tylko Europę i Chiny. W Europie musi liczyć na kraje Europy Zachodniej, a w Chinach olbrzymią popularność mają alternatywne sklepy (takie jak Huawei AppGallery, gdzie Huawei to dominujący producent w Chinach). Takie kontynenty jak Afryka i Ameryka Południowa nie są podobną kopalnią złota pod względem przychodów z aplikacji.

Jeśli natomiast chodzi o najchętniej pobierane aplikacje, to król jest jeden - TikTok wygrał wszędzie. Chińska aplikacja jest też najlepiej zarabiającą aplikacją w sklepie App Store. Nie udało się wygrać w Google Play, ale to starczyło by zwyciężyć w połączonych statystykach obu sklepów. W segmencie gier na czoło wysunął się Honor of Kings chińskiego Tencentu, który ostatnie lata musiał uznawać wyższość Fate/Grand Order. Japoński konkurent nadal jest jednak w czołówce.

Zobacz: Android 12 ułatwi korzystanie z innych sklepów niż Google Play
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu - część 24

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: sensortower via phonearena, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu