DAJ CYNK

Obiecywali Polakom darmowe numery. Coś jest mocno nie tak (aktualizacja2)

Marian Szutiak

Aplikacje

PRIV się zepsuł. Miał być sposób na darmowy numer, są problemy

PRIV to polska aplikacja na smartfony, która łączy funkcje komunikatora internetowego z wirtualnym telefonem. Użytkownicy zgłaszają problemy, że nie wszystko działa tam tak, jak powinno.

W lipcu 2023 roku pisaliśmy na łamach TELEPOLIS.PL o innowacyjnej, polskiej aplikacji PRIV, wydanej przez firmę CONFLY. Miała ona umożliwić bezpieczną komunikację, poufność rozmów oraz ochronę danych użytkowników. Wystarczyło się zarejestrować do darmowego konta, wybrać wirtualny numer telefonu, pozwalający odbierać i nawiązywać połączenia telefoniczne oraz odbierać i wysyłać SMS-y bez karty SIM.

PRIV daje kilka planów do wyboru, zaczynając od darmowego FREE, a kończąc na UNLIMITED, kosztującym 19 zł lub 1900 punktów miesięcznie. Jak zdobyć punkty? Wystarczy korzystać z aplikacji i odbierać połączenia (1 punkt za minutę) oraz SMS-y (1 punkt za SMS). Szczegóły oferty znajdują się na poniższej infografice.

PRIV oferta

PRIV się zepsuł

Do tej pory wszystko wygląda pięknie, prawda? Jak jednak zgłaszają użytkownicy, coś z usługami PRIV jest mocno nie tak. Są problemy z SMS-ami i połączeniami telefonicznymi, a dzwoniący mogą usłyszeć komunikat, że wybrany numer nie istnieje. A ze strony twórców aplikacji PRIV nie ma żadnej informacji w tej sprawie czy ostrzeżenia, ze coś jest nie tak.

jest jakiś problem z tą usługą??
mi od 2 tyg. coś nie działa, nie dochodzą smsy, nie można się dodzwonić, pojawia się komunikat że numer nie istnieje... kontakt do pomocy bez odpowiedzi

Coś złego z PRIV się dzieje, wygląda na to, że operatorzy ich "zbanowali", prawdopodobnie za "podejrzany" ruch sieciowy. Nie ma możliwości założenia konta z nowym numerem. Próbują rozmawiać, aby mogli wznowić działanie usług, kiedy się z tym uporają? Nie wiadomo.

– przykładowe komentarze z naszego FORUM (pisownia oryginalna)

Wysłałem do firmy CONFLY kilka pytań i prośbę o komentarz w sprawie problemów z usługami w aplikacji PRIV. Zaktualizuję tę wiadomość, gdy tylko otrzymam odpowiedź.

Aktualizacja:

Na oficjalną odpowiedź, która podobno jest przygotowywana, wciąż czekam, ale w międzyczasie mogą się podzielić z Czytelnikami tym, co PRIV napisał na naszym forum. W skrócie, wychodzi na to, że PRIV osiągnął duży sukces, co nie podoba się innym.

Odpowiadając tutaj krótko możemy szybko napisać, że PRIV okazał się tak dużym sukcesem rynkowym, że niestety mocno nie spodobał się głównym uczestnikom rynku mobilnego, którzy postanowili uniemożliwić nam dalsze działanie wykorzystując swoją dominującą pozycję rynkową. Robimy aktualnie wszystko co tylko w naszej mocy aby zapewnić świadczenie usług w tym sprawa została zgłoszona do UKE jako zawiadomienie o naruszeniu warunków decyzji regulacyjnej przez jednego z MNO.

– napisał PRIV

Jeśli chodzi o brak możliwości założenia konta z nowym numerem, to wynika ona z problemów z pulą numerów.

PRIV to profesjonalnie zrealizowany projekt telekomunikacyjny przy udziale ekspertów i solidnego finansowania. Niestety w Polsce na rynku mobilnym rządzi niepodzielnie 4 głównych operatorów, którzy decydują kto na tym rynku może działać, a kto nie.... 20 000 numerów, które uzyskaliśmy od UKE rozeszły się w 3 miesiące działania PRIV. Bez wielkich kampanii medialnych, reklam i celebrytów dostarczyliśmy imponującą liczbę numerów dla użytkowników. Na skutek ogromnego zainteresowania użytkowników i wyczerpania puli numerów w grudniu otrzymaliśmy decyzją UKE 100 000 numerów mobilnych, które mimo posiadanej umowy z MNO nie zostały rozgłoszone... Paradoksalnie to właśnie nasz wielki sukces stał się przyczyną naszych problemów, bo pokazaliśmy, że można zaoferować usługę mobilną bez sieci komórkowej na szeroką skalę...

– dodał PRIV

Aktualizacja 2:

Otrzymałem od zespołu PRIV obszerne wyjaśnienie, dotyczące problemów z działaniem usług telekomunikacyjnych (połączenia telefoniczne, SMS-y, nowe numery) w ramach aplikacji PRIV. Dołączyłem je w całości poniżej. Swoje pytania i prośbę o komentarz wysłałem w międzyczasie do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.


Dziękujemy za kontakt w sprawie funkcjonowania aplikacji PRIV w obszarze połączeń z innymi sieciami i wiadomościami SMS. Chcielibyśmy się odnieść do postawionych nam pytań i doniesień medialnych w sprawie zaistniałej sytuacji z aplikacją PRIV.

PRIV to przełomowa aplikacja łącząca w sobie funkcje bezpiecznego komunikatora zapewniającego bezpieczną szyfrowaną komunikację z usługami telekomunikacyjnymi opartymi o wirtualne numery telefonów. Usługi te to w szczególności połączenia głosowe oraz komunikacja SMS z innymi sieciami telekomunikacyjnymi. Całość usług świadczona była w oparciu o stosowne umowy międzyoperatorskie zawarte z jednym z czterech polskich MNO (Mobile Network Operator), dysponujących infrastrukturą telekomunikacyjną do świadczenia usług mobilnych, a numeracja telekomunikacyjna została przyznana w drodze decyzji administracyjnych przez UKE.

O PRIV napisały czołowe media branżowe, w tym Telepolis, wskazując nas jako alternatywny sposób do uzyskania numeru komórkowego i tym samym usług o niego opartych. Nasza propozycja wirtualnego operatora telekomunikacyjnego działającego w oparciu o aplikację mobilną i dowolną sieć internetową bardzo spodobała się użytkownikom, którzy masowo zaczęli pobierać aplikację i rejestrować konta. Pierwsza pula 10 000 numerów skończyła nam się w ciągu 2 miesięcy od wejścia na rynek. Szybko wystąpiliśmy o kolejną pulę 10 000 numerów, która skończyła się jeszcze szybciej… W ciągu 3 miesięcy działania dostarczyliśmy 20 000 numerów dla użytkowników. To wszystko odbyło się bez wielkich kampanii medialnych, influenserskich – użytkownicy sami polecali między sobą nasze rozwiązanie. Na fali ogromnego zainteresowania w grudniu 2023 roku otrzymaliśmy kolejną pulę, tym razem już 100 000 numerów. Niestety mimo posiadanej umowy, MNO odpowiedzialny za rozgłoszenie numeracji wbrew umowie nie dokonał rozgłoszenia tej numeracji, tym samym blokując nam możliwość świadczenia usług dla nowych użytkowników. Parę miesięcy później, ten sam operator, który zapewne poczuł się zagrożony konkurencją naszych usług,  zdecydował się wypowiedzieć wszystkie umowy w zakresie dostępu telekomunikacyjnego bez podania powodu wypowiedzenia! Podejmowaliśmy szereg prób mediacji, wskazując również potrzebę zachowania ciągłości świadczenia usług telekomunikacyjnych dla użytkowników do czasu wypracowania nowego rozwiązania. Niestety żaden z tych argumentów nie miał, jak się okazało, znaczenia dla tego MNO. Jedynym celem było wyłączenie nam dostępu telekomunikacyjnego bez zwracania uwagi na konsekwencje tych działań dla aktywnych użytkowników usług.

Ze swojej strony podejmujemy wszystkie możliwe działania, również te na drodze prawnej. Jednym z nich było zawiadomienie regulatora rynku (Prezesa UKE) o naruszeniu decyzji regulacyjnej Prezesa UKE nałożonej na tego MNO w zakresie obowiązku zapewnienia przez MNO ciągłości dostępu telekomunikacyjnego. Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy żadnego stanowiska, czekamy na działania ze strony Prezesa UKE, którego obowiązkami ustawowymi jest m.in. dbanie o interes użytkowników końcowych (konsumentów) oraz weryfikacja, czy operatorzy telekomunikacyjni przestrzegają nałożonych na nich w decyzjach Prezesa UKE obowiązków regulacyjnych.     

Tytułem pewnego wyjaśnienia, w Polsce na rynku mobilnym działa 4 MNO (P4, T-Mobile, Orange, Polkomtel). Pomimo otrzymania przez operatora wirtualnego numeracji od regulatora rynku, to w ich wyłącznej gestii – i na podstawie obowiązków regulacyjnych - leży rozgłoszenie numeracji mobilnej, co oznacza de facto, że mogą oni decydować kto może na rynku działać, a kto nie, tworząc w ten sposób swoisty oligopol. Mimo podejmowania przez nas działań zapewnienia dostępu przez jednego z alternatywnych operatorów, piętrzone są nam utrudnienia formalne, które blokują nam odzyskanie pełnego dostępu, stąd występujące problemy w korzystaniu usług przez użytkowników PRIV. Nie poddajemy się i chcemy sprawę doprowadzić do końca, choć wiemy, że to walka Dawida z Goliatem. Jednocześnie chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim naszym użytkownikom, którzy nas wspierają i rozumieją, że jesteśmy w sprawie poszkodowani.  Walczymy obecnie o demokratyzację dostępu do usług mobilnych w Polsce, stanowiącą realną alternatywę dla sieci komórkowych. Liczymy na podjęcie działań przez Prezesa UKE jako regulatora oraz że wkrótce będziemy mogli wznowić świadczenie usług w pełnym zakresie, na które obecnie czekają tysiące użytkowników zapisanych w kolejce na nowe numery… 

Zespół PRIV

Zobacz: Orange rozdaje darmowe gigabajty. Odbierz do 23 kwietnia
Zobacz: Polacy skarżą się na operatorów. Wiemy, na kogo najbardziej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: getpriv.com, Shutterstock

Źródło tekstu: opracowanie własne