DAJ CYNK

Policja rzuca wyzwanie. Najlepszemu zapłaci 5000 zł

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Wydarzenia

Policja ogłasza konkurs. Do wygrania 5000 złotych

Policja poszukuje logo dla nowej jednostki. Wyłoni je w ramach konkursu, przy tym nagradzając autora zwycięskiego projektu kwotą 5000 zł.

Konkurs na logo ogłasza Centralne Biuro Zwalczania Przestępczości (CBZC). To powstała w styczniu br. komórka policji, której główne zdanie stanowi walka z szeroko pojmowanymi hakerami i innymi oszustami internetowymi. 

Jak czytamy w oficjalnym ogłoszeniu, projekt logo musi być dziełem samodzielnym i oryginalnym, zaprojektowanym zgodnie z aktualnymi trendami i nawiązującym do charakterystycznej symboliki zarówno samej policji, jak i nowej cybergrupy. Na zgłoszenia funkcjonariusze czekają zaś do 31 sierpnia pod wskazanym adresem korespondencyjnym

Nagroda główna wynosi 5000 zł. Małym minusem jest tylko to, że w konkursie mogą wziąć udział wyłącznie osoby zawodowo związane z policją, czyli funkcjonariusze lub pracownicy administracji. 

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości - co to?

CBZC powstało na mocy ustawy z 17 grudnia 2021 roku i docelowo ma zatrudniać 1800 osób, biegłych w rozpoznaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw popełnionych z użyciem systemów informatycznych i telekomunikacyjnych.

To nowa jednostka w strukturach policji, która, jak zapewnia premier Mateusz Morawiecki, stanowi bezpośrednią odpowiedź na lawinowo rosnącą liczbę zagrożeń w przestrzeni cyfrowej. W dodatku nietypowa o tyle, że kandydatów wyłaniać będzie w specjalnie zaplanowanym procesie. Bez testów sprawnościowych, za to z koniecznością wykazania się wiedzą tematyczną z zakresu cyberbezpieczeństwa, sieci komputerowych i telekomunikacji.

Wiemy doskonale, że pojawienie się Internetu zrewolucjonizowało nasze życie. To jest nasza rzeczywistość, pandemia przyspieszyła te rozwiązania i informatyzację. W ślad za rozwojem technologii podążają przestępcy i do starych zagrożeń dochodzą nowe (...) Oszustwa komputerowe, fałszywe maile, SMS-y czy kradzież tożsamości to zjawiska, o których coraz częściej słyszymy. Aby temu przeciwdziałać tworzymy służbę, która będzie zajmowała się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa

 - mówił Morawiecki podczas konferencji w lipcu 2021 r.

Na rozwój CBZC w latach 2022-32 przeznaczono 4,4 mld zł, a szefem jednostki mianowano insp. Adama Cieślaka, wcześniej zastępcę komendanta Centralnego Biura Śledczego KGP. Tymczasem jednak potrzebne jest logo - a to policja pragnie wyłonić właśnie w ramach organizowanego niniejszym konkursu. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: DarSzach / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Policja, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu