DAJ CYNK

Windows.old - folder olbrzymi i nie do usunięcia. Masz go na pewno.

Dodane przez: HTur

Kategoria: Windows

Interakcje: 90402

Gdy aktualizujesz system lub wprowadzasz do niego poprawki, tworzony jest folder o nazwie "Windows.old". Potrafi on zająć aż do 20 GB miejsca na dysku i nie da się go usunąć w normalny sposób. Czym właściwie jest i jak można się go pozbyć?

20 GB przestrzeni dyskowej to sporo miejsca, a jeśli ma się mniejszy dysk twardy, taki duży folder jest mocno odczuwalny. Microsoft zaleca, aby go nie ruszać, ponieważ " Windows.old" stanowi kopię zapasową systemu. Jeśli po aktualizacji masz problemy lub widzisz ekran śmierci, posłuży on do odzyskania poprzedniej wersji Windows 10. Jego rozmiar zależy od takich parametrów, jak ilość aplikacji zainstalowanych w systemie, liczba znajdujących w nim plików oraz narzędzi. Ponieważ nie można go usunąć w normalny sposób, należy posłużyć się inną metodą. Microsoft wyposażył Windows 10 w narzędzie "Oczyszczanie dysku". Tam należy zaznaczyć opcję "Oczyść pliki systemowe", aby mieć dostęp do folderu Windows Update oraz innych, powiązanych z systemem. Wygląda to w taki sposób:

Zobacz: Windows 10: niespodziewana poprawka dla procesorów Intel

Jak jednak donosi wielu użytkowników systemu, czasem folderu nie da się w ten sposób skasować. Microsoft potwierdził, że w wielu przypadkach może tak się dziać, a pierwsze informacje o tym pojawiły już w roku 2016! Nowy build systemu ma zmienić ten stan rzeczy i umożliwić każdemu usunięcie tego zajmującego miejsce na dysku archiwum zarówno za pomocą narzędzia, jak i normalnego kasowania. Jako pierwsi możliwość taką otrzymają użytkownicy zapisani do programu Windows Insider. Jeśli jednak masz duży dysk, może warto na wszelkie wypadek pozostawić ten folder?

Zobacz: Windows 10: Patch Tuesday, czyli aktualizacje zbiorcze

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu