DAJ CYNK

Windows 10: niespodziewana poprawka dla procesorów Intel

Dodane przez: HTur

Kategoria: Windows

Interakcje: 31637

Microsoft opublikował niewielką, niespodziewaną aktualizację dla systemu Windows 10. Jest ona przeznaczona dla załatania dziur bezpieczeństwa w mikrokodzie procesorów firmy Intel.

Najnowsza aktualizacja Windows 10 przeznaczona jest dla edycji October 2020 i wcześniejszych, czyli do 1903 włącznie. W zależności od systemu ma ona inną nazwę kodową - wersje 1903 i 1909 to oznaczenie KB4589211, dla October 2020 (20H2) i 2004 jest to KB4589212. W obu przypadkach jej cel jest ten sam: wprowadzenie zmian do mikrokodu procesorów firmy Intel. Jak się bowiem okazało, znaleziono kilka podatności, które wymagają natychmiastowej naprawy. Jedna z nich umożliwia działanie, które otrzymało nazwę "atak dziobaka". Dlaczego dziobaka? Nie pytajcie, nie wiem, ale wiadomo, że umożliwia napastnikowi kradzież wrażliwych danych z pamięci. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie luki w interfejsie Intela - Running Average Power Limit. Interfejs ten jest wykorzystywany na co dzień do monitorowania i zarządzania pamięcią operacyjną procesora.

Microsoft podaje, że aktualizacje są przeznaczone dla maszyn z procesorami Intela, a Windows Update samoczynnie je pobierze i zainstaluje. Odradza się jej ręczne pobieranie i instalację z Windows Catalog. Podobna poprawka ukazała się dla Windows Server w edycjach 2016 oraz 2019. Jeśli masz procesor Intela i chcesz sprawdzić, czy łatka została zainstalowana, przejdź do Windows Update w Ustawieniach (dział Aktualizacja i zabezpieczenia), a następnie kliknij na Wyświetl historię aktualizacji. Powinna znajdować się tam informacja o pobraniu i wdrożeniu poprawki KB4589211 lub KB458921.

Zobacz: Windows 10: Patch Tuesday, czyli aktualizacje zbiorcze

Zobacz: Windows 10 October 2020 nie lubi się z dyskami Thunderbolt NVMe SSD

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kevin Ku/Pexels

Źródło tekstu: Windows Latest

Przewiń w dół do następnego wpisu