DAJ CYNK

Ile komputerów nadal korzysta z Windows 7? Nadal za dużo

Dodane przez: Arkadiusz Bała (ArecaS)

Kategoria: Windows

Interakcje: 15852

Ilu użytkowników nadal korzysta z Windows 7?

Minął rok od czasu oficjalnego zakończenia wsparcia dla systemu Windows 7. Według dostępnych w sieci danych wielu użytkowników nadal nie zdecydowało się na aktualizację do nowszej wersji, narażając się tym samym na liczne problemy.

Firma Microsoft zakończyła wsparcie dla systemu Windows 7 14 stycznia 2020 r.. Od tamtej pory jego użytkownicy nie otrzymują już żadnych aktualizacji, w tym łatek bezpieczeństwa, oraz nie mogą skorzystać z pomocy technicznej producenta.

Zobacz: [Aktualizacja] Koniec wsparcia Windows 7. System nie dostanie kluczowej poprawki bezpieczeństwa

Zobacz: Google wykrywa krytyczną lukę w systemach Windows

Jednak jak pokazują statystyki, nawet pomimo opisanych niedogodności wiele maszyn w dalszym ciągu pracuje na starszej wersji systemu. Według danych opublikowanych w ramach United States Government Digital Analytics Program, komputery z Windows 7 nadal stanowią 8,5 procent wszystkich maszyn pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu. Dane StatCounter Global Stats i NetMarketShare  rysują jeszcze bardziej niepokojący obraz - sugerują one, że wspomniany wyżej odsetek miałby wynosić odpowiednio 17,7, a nawet 21,7 procent.

Jak oszacowała w oparciu o przytoczone dane redakcja ZDNet, przekłada się to na co najmniej 100 milionów komputerów na całym świecie, które nadal pracują pod kontrolą Windowsa 7.

Dlaczego dane te są niepokojące? Ponieważ system Windows 7 jako niewspierany nie otrzymuje już aktualizacji bezpieczeństwa, natomiast jego użytkownicy są bezpośrednio narażeni na ataki cyberprzestępców. Dotyczy to zarówno użytkowników domowych, ale także firm i innych instytucji publicznych, w przypadku których potencjalny incydent może prowadzić np. do wycieków danych.

Na całe szczęście odsetek maszyn korzystających z poczciwej "siódemki" cały czas spada - jeszcze przed rokiem wahał się on między 18,9 i 31,2 procent. Szkoda tylko, że tak wolno.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Microsoft

Źródło tekstu: ZDNet

Przewiń w dół do następnego wpisu