DAJ CYNK

Idzie lepsze. Tanie płyty główne do Alder Lake coraz bliżej

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Idziesz lepsze. Tanie płyty główne do Alder Lake coraz bliżej

Jedną z wad procesorów Intel Alder Lake są bardzo drogie płyty główne z chipsetem Z690. Na szczęście za chwilę do sprzedaży trafią tańsze modele.

Procesory Alder Lake zadebiutowały kilka tygodni temu. Pod względem wydajności trudno im cokolwiek zarzucić. Są zauważalnie szybsze od swoich poprzedników i w tym momencie trudno o lepsze układy dla wymagających użytkowników.

Jednocześnie stworzenie na ich bazie komputera jest szalenie drogie. Wpływ na to mają nie tylko drogie pamięci DDR5 (na szczęście można też wybrać DDR4), ale też płyty główne. Na ten moment dostępne są tylko najbardziej zaawansowane modele z chipsetem Z690. Na szczęście to się wkrótce zmieni.

Tańsze płyty główne pod Alder Lake

Do sieci wyciekły właśnie zdjęcia tańszych płyt głównych z chipsetami H670 oraz B660. Na liście znajdują się modele trzech najpopularniejszych producentów — Asusa, Gigabyte'a oraz MSI.

Co ciekawe, modele z układem H670 są dostępne tylko w wersji z obsługą pamięci DDR4. Co innego warianty z chipsetem B660, który — w teorii — powinien być tym gorszym. Tutaj trafiają się już modele, które obsługują nowe pamięci DDR5.

Intel powinien oficjalnie zaprezentować nowe płyty główne z chipsetami H670, B660 oraz H610 na targach CES 2022 w Las Vegas. Konferencja Niebieskich zaplanowana jest na 4 stycznia. Zła informacja jest taka, że dostępność płyt ma być mocno ograniczona.

Zobacz: Intel Core i5-12400 przetestowany. AMD ma duży problem
Zobacz: Piersi, tokeny i dantejskie sceny. Gamingowe wpadki 2021

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Tester128 / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Guru3D, VideoCardz

Przewiń w dół do następnego wpisu