DAJ CYNK

Korzystasz ze sprzętu GIGABYTE? No to możesz mieć problem

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Korzystasz ze sprzętu GIGABYTE? No to możesz mieć problem

Wygląda na to, że płyty główne GIGABYTE dla procesorów Intel Alder Lake i Raptor Lake miały poważny błąd psujący pamięci RAM w standardzie DDR5. Sytuacja została jednak już opanowana, ale wymagana jest reakcja ze strony użytkowników.

 

Na rynku konsumenckich płyt głównych mamy obecnie garstkę liczących się producentów - ASUS, ASRock, BIOSTAR, GIGABYTE i MSI. To największe i najbardziej rozpoznawalne firmy na całym świecie. Reszta albo wydaje ledwie kilka modeli w ramach danej generacji, albo skupia się głównie na rynku chińskim.

GIGABYTE zgania winę na producentów pamięci RAM

Wymieniona "wielka piątka" oferuje zarówno platformy dla procesorów AMD, jak i Intela. Wygląda jednak na to, że jeden z producentów dał ciała w przypadku platform dla Intel Core 12. i 13 generacji.

Od jakiegoś czasu w sieci przybywało doniesień o problemach z pamięciami w standardzie DDR5 na płytach głównych GIGABYTE z chipsetami z serii Intel 600 i 700. Mowa o braku stabilności czy nagłym nie wykrywaniu poszczególnych modułów RAM. Czasami występowało to po kilku dniach, innym razem tygodniach.

Korzystasz ze sprzętu GIGABYTE? No to możesz mieć problem

Użytkownicy skarżyli się zarówno na znikające profile AMD EXPO, jak i zmodyfikowane profile Intel XMP. Co więcej ustawiane były absurdalne opóźnienia rzędu 1-36-104-194, gdzie obserwować powinniśmy raczej coś rzędu CL 32-38-38-96. Pamięć RAM jednego internauty płyta błędnie wykrywała jako moduł 384 GB! Na szczęście nie zmieniano ustawień dotyczących napięć, a więc nie ma mowy o fizycznym uszkodzeniu sprzętu.

Korzystasz ze sprzętu GIGABYTE? No to możesz mieć problem

GIGABYTE odniosło się do sprawy i potwierdziło problem. Winowajcą nie są podobno ich płyty, a wybrani producenci pamięci RAM, którzy nie implementowali poprawnie tzw. "SPD Write Protection". Nie jest jednak jasne, czemu GIGABYTE chciał grzebać w SPD pamięci RAM. Co więcej sytuacja nie występowała u innych firm.

Korzystasz ze sprzętu GIGABYTE? No to możesz mieć problem

Co zrobić jeśli posiadacie płytę główną GIGABYTE pod LGA 1700? Zasadniczo wszystkie modele Z690 i Z790 dostały w ostatnich dniach nowy BIOS, który warto zaktualizować. Również program Gigabyte Control Center doczekał się nowej wersji i zalecana jest jej aktualizacja. SPD pamięci trzeba niestety naprawić ręcznie.

Zobacz: Wyciekły informacje AMD. Tak wygląda wydajność nowych kart
Zobacz: Kupił nowy procesor. W środku było coś zupełnie innego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: GIGABYTE, Baidu

Źródło tekstu: oprac. własne