DAJ CYNK

NVIDIA DLSS 3 zaskakuje. Wydajność rośnie nawet 5-krotnie

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

NVIDIA DLSS 3 zaskakuje. Wydajność rośnie nawet 5-krotnie

Po raz kolejny poznaliśmy możliwości techniki NVIDIA DLSS 3. Wzrost wydajności jest niesamowity. W niektórych przypadkach nawet 5-krotny.

NVIDIA DLSS to technika skalowania obrazu, która wykorzystuje uczenie maszynowe. W dużym skrócie karta graficzna generuje obraz w niższe rozdzielczości, a ten następnie jest skalowany przez odpowiednie algorytmy do wyższej rozdzielczości. Celem jest uzyskanie jak największego wzrostu wydajności bez zauważalnej straty jakości obrazu.

NVIDIA DLSS 3 pokazuje pazur

Już pierwsze wersje DLSS radziły sobie bardzo dobrze, oferując — w zależności od ustawień — kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent poprawy pod względem liczby wyświetlanych klatek na sekundę.

Jednak wraz z premierą kart graficznych GeForce RTX 40 zadebiutuje nowa wersja tego rozwiązania, czyli NVIDIA DLSS 3. Już wcześniej dochodziły do nas informacje na temat ogromnego wzrostu fps-ów, a teraz otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie.

Tym razem testy NVIDIA DLSS 3 przeprowadził serwis Digital Foundry. Nie tylko zdobyli oni kartę graficzną GeForce RTX 4090, ale dodatkowo zyskali dostęp do Cyberpunk 2077, Marvel's Spider-Man Remastered oraz Portal RTX w wydaniach, które obsługują nową wersję Deep Learning Super Sampling.

Na 30-minutowym wideo możemy zobaczyć porównanie natywnej rozdzielczości 4K z NVIDIA DLSS 2 oraz NVIDIA DLSS 3. W przypadku najnowszej wersji wzrost wydajności jest nawet 5-krotny. Tak dużą poprawę udało się uzyskać w grze Portal RTX, chociaż przy ustawieniach "performance", które zazwyczaj przekładają się na zauważalny spadek jakości obrazu. Jednak na udostępnionych materiałach kompletnie tego nie widać.

NVIDIA DLSS 3 zapowiada się bardzo dobrze. Jeśli wzrost wydajności będzie tak duży, a spadek jakości obrazu niezauważalny, to Zieloni mają naprawdę mocnego asa w rękawie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NVIDIA

Źródło tekstu: VideoCardz, Digital Foundry

Przewiń w dół do następnego wpisu