DAJ CYNK

Karty graficzne sprzedawane są już poniżej sugerowanych cen

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Karty graficzne sprzedawane są już poniżej sugerowanych cen

Stało się! Ceny kart graficznych w sklepach spadły poniżej sugerowanych przez producentów wartości, a ich dostępność jest bardzo dobra. Jak na razie to seria AMD Radeon RX 6000 jest tańsza od NVIDIA GeForce RTX 3000.
 

Kupno nowej karty graficznej w 2020 i 2021 roku było nie lada wyzwaniem. Dostępność w sklepach była niewielka, a ceny szalenie wysokie. Podobnie sprawa wyglądała z używanymi modelami w serwisach aukcyjnych. Powód? Pandemia COVID-19 i lockdowny oraz szaleństwo na kopanie kryptowalut.

Górnicy płaczą, a gracze zacierają ręce z zadowolenia

Jednak połączenie drożejącej energii elektrycznej z krachem na rynku cyfrowego złota zmienił sytuację. Kopanie Ethereum jest już często nieopłacalne, a tym samym górnicy nie tylko przestali wykupywać karty graficzne, a wręcz wyprzedawać już posiadane egzemplarze. Zareagować na to musiały też sklepy.

Według raportu przygotowywanego przez 3DCenter, ceny kart graficznych w Europie są rekordowo niskie. Śledząc oferty największych sklepów, głównie Niemieckich (ale pojawia się też rodzimy x-kom), widać, że aktualnie układy AMD Radeon RX 6000 kosztują 92% MSRP, zaś NVIDIA GeForce RTX 3000 to 102% MSRP.

Karty graficzne sprzedawane są już poniżej sugerowanych cen

W przypadku Czerwonych największe procentowo obniżki względem sugerowanych cen zaliczył topowy Radeon RX 6900 XT i podstawowy RX 6600 XT oraz RX 6600. Jest to kolejno -16%, -20% i -23%. U Zielonych mowa wyłącznie o górnej półce, czyli GeForce RTX 3090 Ti i RTX 3080 Ti tańszych o 16% i 13%.

Karty graficzne sprzedawane są już poniżej sugerowanych cen

Patrząc na rosnącą dostępność różnych modeli na sklepowych półkach, łącznie z dotychczasowym kwiatem paproci jak Radeon RX 6800 XT, należy zakładać, że ten trend się utrzyma. W ciągu następnych dwóch - trzech tygodni propozycje NVIDIA GeForce RTX 3000 również powinny spaść poniżej MSRP. Zwłaszcza, że wielkimi krokami zbliżają się nowe generacje, a sklepy będą chciały opróżnić swoje magazyny.

Karty graficzne sprzedawane są już poniżej sugerowanych cen

Zobacz: Nadciąga karta graficzna dla fanów psów i kapusty
Zobacz: Karta graficzna kilkaset złotych taniej – to możliwe. Mówię jak

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: 3DCenter

Źródło tekstu: oprac. własne