DAJ CYNK

Poznaliśmy pierwsze informacje o NVIDIA GeForce RTX 5090

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Poznaliśmy pierwsze informacje o NVIDIA GeForce RTX 5090

Chociaż do premiery kart graficznych NVIDIA Blackwell jeszcze daleka droga, to w sieci pojawiły się już pierwsze informacje na temat flagowego modelu dla graczy.

 

Najnowsze generacje kart graficznych AMD i NVIDII, czyli serie Radeon RX 7000 oraz GeForce RTX 4000, debiutowały pod koniec ubiegłego roku. I chociaż w ciągu ostatnich kilku miesięcy większość oferty obu producentów została zaprezentowana to, na rynek trafi jeszcze kilka kart graficznych.

NVIDIA GeForce RTX 5000 pojawi się w 2025 roku

Warto jednak zaznaczyć, że Zieloni ze względu na brak konkurencji ze strony Czerwonych nie chcą wypuszczać GeForce RTX 4090 Ti. Nie oznacza to jednak, że obaj technologiczni giganci nie pracują już nad kolejnymi generacjami swoich kart graficznych. W sieci pojawiły się informacje o serii GeForce RTX 5000.

Jak donosi użytkownik Twittera o pseudonimie "kopite7kimi", znany z licznych i trafnych przecieków do tej pory, flagowy model kolejnej generacji od NVIDII ma korzystać z 512-bitowej szyny danych. Biorąc pod uwagę, że mowa o rozwiązaniu dla graczy będzie to zapewne GeForce RTX 5090 (Ti).

Ostatni raz tak szeroki interfejs mogliśmy obserwować 15 lat temu, jeszcze w czasach flagowych modeli GeForce GTX 200. Jeśli NVIDIA zdecydowała by się na użycie najszybszych pamięci GDDR7 32 Gbps moglibyśmy mówić o przepustowości na poziomie 2 TB/s, czyli dwa razy więcej niż w GeForce RTX 4090. Bardziej prawdopodobne jest jednak użycie wolniejszych i tańszych kości pamięci typu GDDR6X.

Oczywiście do premiery serii GeForce RTX 5000 może się jeszcze wiele zmienić, a aktualnie mowa o prototypach NVIDII. Premiera konsumenckiej serii Blackwell jest bowiem planowana dopiero na 2025 rok.

Zobacz: To już postanowione. Karty NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti nie będzie
Zobacz: AMD potwierdza. Nowy tani procesor tylko dla wybranych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: kopite7kimi, oprac. własne