DAJ CYNK

Premiera karty graficznej Intel Arc A770 jest tuż za rogiem

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Premiera karty graficznej Intel Arc A770 jest tuż za rogiem

Już niedługo będziemy mieć większy wybór na rynku kart graficznych. W sklepach prócz modeli AMD Radeon i NVIDIA GeForce zobaczymy również serie Intel Arc.

 

Większość z konsumentów czeka zarówno na nowe procesory - serie AMD Ryzen 7000 oraz Intel Raptor Lake; jak i karty graficzne - rodziny AMD Radeon RX 7000 oraz NVIDIA GeForce RTX 4000. Wszyscy jesteśmy ciekawi kto wyjdzie zwycięsko z tych pojedynków i jaki czeka nas skok wydajności w grach i programach.

Karty Intel Arc A770 są gotowe na sklepowy debiut

Jednak gdzieś w cieniu majaczy jeszcze jedna premiera. Mowa o kartach graficznych Intel Arc Alchemist. Na rynku co prawda pojawił się już jeden model (Arc A380), ale pozostawia on wiele do życzenia. Zarówno pod względem wydajności, jak i dostępności. Do sklepów trafiły pojedyncze sztuki i to głównie w Chinach i USA.

Niebiescy się jednak nie poddają, a w rękawie mają jeszcze kilka asów. Jednym z nich jest Intel Arc A770, czyli wyżej pozycjonowany model zarówno pod względem ceny, jak i wydajności. A tak się składa, że trafił już oficjalnie do pierwszej osoby. I nie jest to byle kto.

Premiera karty graficznej Intel Arc A770 jest tuż za rogiem

Pat Gelsinger, CEO Intela, pochwalił się na swoim oficjalnym profilu na Twitterze tajemniczą przesyłką od Raja Koduriego. Zawierała ona ukończoną kartę graficzną Intel Arc A770. Co ważniejsze Amerykanin poinformował, że pierwsza partia jest gotowa do trafienie do sprzedaży.

Mowa o referencyjnym modelu zaprojektowanym przez Intela, który nazwany został "Limited Edition". Przyglądaliśmy się mu już dokładnie na Telepolis wcześniej. Zarówno pod względem laminatu, jak i układu chłodzenia. Partnerzy tacy jak MSI, ASRock, GUNNIR i inni zaprezentują jednak swoje autorskie wersje.

Premiera karty graficznej Intel Arc A770 jest tuż za rogiem

Kiedy należy spodziewać się premiery? Trudno powiedzieć. Intel przesuwał już ją kilkukrotnie, a ostatnie obietnice dotyczyły "tego lata". Najbardziej prawdopodobny termin to 27 września. Wtedy odbywa się wydarzenie Intel Innovation, na którym Niebiescy pokażą światu również procesory Intel Core 13. generacji.

Zobacz: Poznaliśmy wydajność jednowątkową AMD Ryzen 9 7900X. Jest źle
Zobacz: To koniec pewnej epoki. Z rynku znika znany producent kart graficznych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pat Gelsinger@Twitter

Źródło tekstu: oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu