DAJ CYNK

Intel Raptor Lake - nowe informacje o procesorach zaplanowanych na 2022 rok

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Intel Raptor Lake

W internecie pojawił się plan wydawniczy Intel na najbliższe kilka lat. Dzięki temu poznaliśmy nowe szczegóły na temat desktopowych i mobilnych procesorów Raptor Lake, które planowane są na 2022 rok.

Na ten rok Intel zaplanował aż dwie premiery procesorów. Pod koniec marca zadebiutują modele z 11. generacji, znane jako Rocket Lake. Te, chociaż nadal produkowane są w litografii 14 nm, mają zupełnie nową architekturę, która docelowo była szykowana z myślą o 10 nm. Z kolei w drugiej połowie roku Intel zaprezentuje 12. generację układów o nazwie Alder Lake, która przyniesie całe mnóstwo nowości, w tym hybrydową budowę z rdzeniami Golden Cove oraz Gracemont, a także obsługę pamięci DDR5 oraz interfejsu PCIe 5.0. Dalsze plany poznaliśmy za sprawą najnowszego wycieku.

Zobacz: Pierwsze informacje o architekturze Intel Lunar Lake. Premiera w 2023-2024 roku?

W sieci pojawiły się plany wydawnicze Intela, które - nie ma co się oszukiwać - trochę już się zdezaktualizowały. W nich pojawia się informacja o premierze układów Rocket Lake jeszcze w 2020 roku. Jak wiemy, tak się nie stało i te trafią na sklepowe półki dopiero 30 marca. Te same plany wydawnicze potwierdziły doniesienia na temat układów Alder Lake, w tym hybrydowej budowy na wzór big.LITTLE, a także obsługi pamięci DDR5 oraz PCIe 5.0 z maksymalnie 48 liniami.

Intel Raptor Lake

Z kolei na 2022 roku Intel planuje premierę architektury Raptor Lake, która w wersji desktopowej ma mieć usprawnioną budowę hybrydową, która przyniesie dalszy wzrost mocy, a także ulepszony cache, który prawdopodobnie ma zmniejszyć opóźnienia między rdzeniami i tym samym poprawić wydajność w grach. Jeśli chodzi o modele mobilne, to te otrzymają obsługę pamięci LPDDR5X, a także nowy standard regulacji napięcia o nazwie DLVR, o którym niestety nic na ten moment nie wiemy. Procesory Intel Raptor Lake będą usprawnioną wersją modeli Alder Lake i będą produkowane w tej samej litografii 10 nm SuperFin.

Zobacz: Procesory Rocket Lake będą dużo wydajniejsze. Core i7-11700K szybszy niż i9-10900K?
Zobacz: Karty graficzne po kopaniu kryprowalut radzą sobie gorzej w grach?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: VideoCardz