DAJ CYNK

Intel Iris XeMAX – w końcu dyskretna grafika Intela dla supercienkich laptopów

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 2897

Intel DG1 Iris XeMAX

Cienkie I lekkie laptopy będą jeszcze cieńsze I jeszcze lżejsze. Intel zaprezentował układy graficzne Intel Iris XeMAX. To pierwsze dyskretne układy graficzne Intela z serii Xe.

Układy graficzne Intel Iris XeMAX używają tej samej mikroarchitektury, co mobilne układy Intel Iris Xe 11 generacji. Mowa o Intel Xe-LP, która ma zapewnić wysoką wydajność komputerom przenośnym. Połączenie układów Intel Iris Xe z procesorami Intel Core 11 generacji dla komputerów przenośnych pokazało już, że możliwe jest niskoenergetyczne przetwarzanie obrazu, mediów i modeli maszynowego uczenia. Teraz do zestawu dołączy także dyskretny układ graficzny.

Platforma Intel Iris XeMAX to także zastosowanie Intel Deep Link i Intel Adaptix – obsługi PCIe 4 generacji dla lekkich i cienkich laptopów dla twórców. Deep Link łączy wiele jednostek przetwarzania w jednym frameworku programowym, co pozytywnie wpływa na wydajność komputerów – szczególnie w zadaniach kreatywnych, renderowaniu grafiki czy kodowaniu mediów. Aplikacje będą mogły dzięki temu łatwo rozdzielać zadania między dyskretną i zintegrowaną kartę graficzną. Gdy moc nie będzie potrzebna, SI zajmie się kontrolą zużycia energii i temperaturą komputera. O podziale zadań zdecyduje sztuczna inteligencja, a twórcy aplikacji będą mieli do dyspozycji odpowiednie API, by wykorzystać pełny potencjał platformy.

Intel Iris XeMAX

Intel obiecuje, że dzięki temu komputery będą nawet 7-krotnie szybsze w zadaniach kreatywnych, wykorzystujących sztuczną inteligencję, w porównaniu do podobnych modeli laptopów. Mechanizm Hyper Encode zaś zapewni kodowanie mediów niemal dwa razy szybsze niż desktopowe karty graficzne z wyższej półki. Dodatkowo Intel zapewnia, że zapewni wyjątkową integrację procesora z dyskretną grafiką.

Zobacz: Intel: procesory Rocket Lake 11. generacji w pierwszym kwartale 2021 roku
Zobacz: Intel wyjaśnił, czym jest architektura Cypress Cove dla desktopów
Zobacz: Intel: trzeci kwartał zgodnie z oczekiwaniami, procesory lekko w górę

Nowe układy to część świeżej strategii Intela, by wejść na rynek dyskretnych GPU. Intel w ten sposób chce pokazać, że laptopy zdolne przetwarzać filmy, grafikę i streamy na żywo mogą być przenośne. Co więcej, mogą być cieniutkie i eleganckie, ale jednocześnie spełniać wymagania grafików, filmowców i gier w rozdzielczości 1080p.

Intel Iris XeMAX – dostępne laptopy

Jakie to będą komputery? Układy Intel Iris XeMAX oraz procesory Intel Core 11 generacji znajdą się w laptopach: Acer Swift 3x, Asus VivoBook Flip TP470 i Dell Inspiron 15 7000 2in1. Oczywiście na tych trzech modelach linia się nie skończy. Intel pracuje też nad wprowadzeniem grafik Xe do desktopów i serwerów na początku 2021 roku. Architektura Xe została zaprojektowana z myślą o skalowaniu – w tym przypadku dokładaniu kolejnych jednostek graficznych. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel

Źródło tekstu: Intel

Przewiń w dół do następnego wpisu