DAJ CYNK

Grafika Intel Arc Alchemist dorównuje wydajnościowo topowemu GeForce'owi

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Grafika Intel Arc Alchemist dorównuje wydajnościowo topowemu GeForce'owi

Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia na temat wydajności najmocniejszej karty graficznej Intel Arc Alchemist. Rzeczywiście może ona dorównywać modelowi GeForce RTX 3070 Ti.

Chociaż dedykowane karty graficzne Intel Arc Alchemist mają zadebiutować w pierwszym kwartale tego roku, to Niebiescy cały czas nie zdradzili zbyt wiele informacji na ich temat. Nie znamy dokładnej daty premiery, nazwa poszczególnych modeli, nie mówiąc już o cenach.

Na ten moment możemy jedynie polegać na plotkach, a tych na szczęście nie brakuje. Najmocniejsza karta graficzna z serii Intel Arc Alchemist, tak z 512 blokami obliczeniowymi, właśnie pojawiła się w bazie programu SiSoftware Sandra. Wygląda na to, że będzie równie wydajna, co GeForce RTX 3070 Ti.

Intel Arc Alchemist — wydajność najmocniejszej karty

W teście SiSoftware Sandra karta Intel Arc Alchemist osiągnęła wynik 9017 Mpix/s. To rezultat nawet lepszy niż RTX-a 3070 Ti, który może pochwalić się wynikiem niecałych 8400 Mpix/s. Dla porównania Radeon RX 6800 uzyskuje w tym samym teście mniej więcej 10600 Mpix/s. Warto dodać, że w bazie programu jest też model Intel Arc A380, czyli ten podobno najsłabszy w ofercie niebieskiego producenta. On osiągnął niecałe 3000 Mpix/s.

Intel Arc Alchemist DG2-512 wydajność

Ze wpisu w programie SiSoftware Sandra dowiadujemy się też wiele na temat specyfikacji karty. Ta ma 32 SKU Xe (512 EU), co przekłada się między innymi na 4096 ALU. Taktowanie to z kolei aż 2,1 GHz. Karta ma też 4 MB pamięci cache L2 i 16 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej szynie.

Jeśli model z 512 EU rzeczywiście będzie rywalizować z modelem GeForce RTX 3070 Ti, to szykuje się obiecująca premiera. Nie będzie to może najszybsza karta na rynku, ale wydajność na takim poziomie będzie w pełni zadowalająca dla większości graczy.

Zobacz: Procesory Intela wykrzywiają się i mają duży problem z chłodzeniem
Zobacz: Karty GeForce RTX 3090 Ti pojawiły się w sklepach. Absurdalne ceny

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel

Źródło tekstu: wccftech