DAJ CYNK

Kolejny producent potwierdza. Nowe karty AMD Radeon będą gorące

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Kolejny producent potwierdza. Nowe karty AMD Radeon bedą gorące

Pojawiły się zdjęcia kolejnej autorskiej karty graficznej Radeon RX 6950 XT. Potwierdzają one wcześniejsze podejrzenia - nowe układy AMD Radeon będą ciepłe.

 

Już jutro, 10 maja 2022 roku, światło dzienne mają ujrzeć nowe karty graficzne AMD. Mowa o konsumenckiej serii Radeon RX 6x50 XT, która będzie odświeżeniem aktualnej generacji. Na rynek trafią trzy nowe modele - Radeon RX 6650 XT, Radeon RX 6750 XT oraz Radeon RX 6950.

Nowe Radeony potrzebują potężnych układów chłodzenia

Wszystkie z nich nadal będą korzystać z architektury AMD RDNA2, ale względem obecnych już w sklepach modeli doczekamy się wyższych taktowań. Zgary podniesione zostaną zarówno na rdzeniach, jak i pamięciach VRAM. Oczywiście wymaga to większego poboru mocy, a to poskutkuje wyższymi temperaturami.

Na podstawie zdjęć autorskich modeli ASRocka, MSI i Spphire oraz przecieków dotyczących specyfikacji pisaliśmy już o prądożerności nowych kart graficznych. W przypadku modeli referencyjnych od AMD będzie to nawet 35 W więcej (335 W vs 300 W), a wartość ta urośnie jeszcze bardziej w rozwiązaniach od firm trzecich. Stąd konieczność często trzech złącz zasilających.

Kolejny producent potwierdza. Nowe karty AMD Radeon bedą gorące

Prócz tego konieczne staną się bardziej rozbudowane układy chłodzenia. Potwierdzają to najnowsze zdjęcia opublikowane przez serwis VideoCardz. Widzimy na nim model GIGABYTE Radeon RX 6950 XT Gaming OC. W oczy rzuca się zarówno dłuższy, jak i wyższy układ chłodzenia wyposażony w trzy wentylatory pracujące prawdopodobnie z wyższymi obrotami na minutę.

Kolejny producent potwierdza. Nowe karty AMD Radeon bedą gorące

Prócz tego podobnie jak u konkurencji mowa o trzech złączach zasilających typu 8-pin, każde zdolne do dostarczenia 150 W plus dodatkowe 75 W ze złącza PCI Express na płycie głównej.

Kolejny producent potwierdza. Nowe karty AMD Radeon bedą gorące

Więcej informacji poznamy już jutro. To właśnie wtedy oficjalnie zaprezentowana zostanie seria AMD Radeon RX 6x50 XT, zejdzie embargo na niezależne testy, a karty graficzne powinny trafić do sprzedaży na całym świecie. GIGABYTE szykuje przynajmniej trzy serie produktów - AORUS, Gaming i EAGLE.

Kolejny producent potwierdza. Nowe karty AMD Radeon bedą gorące

Zobacz: Już niedługo złożysz cały PC z podzesopłami od jednego producenta!
Zobacz: Karty graficzne znów podrożeją? Winne kryptowaluty

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: VideoCardz, GIGABYTE

Źródło tekstu: oprac. własne