DAJ CYNK

Możliwości overclockingu GeForce RTX 4090 są wręcz niesamowite

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Możliwości overclockingu GeForce RTX 4090 są wręcz niesamowite

NVIDIA pochwalił się możliwościami OC swojej najmocniejszej karty graficznej, czyli GeForce RTX 4090. Te są wręcz niesamowite.

Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4090 oficjalnie zadebiutowały. Ceny są dużo wyższe w porównaniu z poprzednią generacją, ale pewnie i tak znajdą się chętni na nowe modele. Tym bardziej że dużo można z nich wycisnąć dzięki overclockingowi, czyli tzw. podkręcaniu. A tak przynajmniej zapewnia NVIDIA.

GeForce RTX 4090 mocno podkręcony

W trakcie jednej z prezentacji NVIDIA pochwaliła się możliwościami OC karty graficznej GeForce RTX 4090 (prawdopodobnie chodzi o ten model). Z poniższego wideo (ok. 16:20) dowiadujemy się, że w ich własnym laboratorium udało się podkręcić rdzeń do niesamowitej wartości ponad 3,0 GHz. Niestety, nie wiemy, przy jakim chłodzeniu zostało to osiągnięte.

Jensen Huang, czyli szef NVIDII, nie pochwalił się szczegółami tego osiągnięcia. Do tej pory rekord świata w podkręcaniu GPU to 3,2 GHz uzyskane na karcie AMD Radeon RX 6900 XT. Wtedy wykorzystano ciekły azot, więc tego samego powinniśmy spodziewać się w przypadku RTX 4090. Natomiast, jeśli zrobiono to na chłodzeniu powietrzem (na co jest bardzo niewielka szansa) to wynik jest wręcz kosmiczny. Mam nadzieję, że wkrótce NVIDIA zdradzi szczegóły.

Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090 zadebiutuje 12 października w cenie 1599 dolarów. Oprócz niej na sklepowe półki, ale dopiero w listopadzie, trafią też modele RTX 4080 16 GB (1199 dol.) oraz RTX 4080 12 GB (899 dol.).

Zobacz: Palit i Gainward chwalą się autorskimi kartami GeForce RTX 4000

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NVIDIA

Źródło tekstu: NVIDIA

Przewiń w dół do następnego wpisu