DAJ CYNK

Garmin Edge 1040 Solar to nowy komputer rowerowy z zasilaniem słonecznym

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Garmin Edge 1040 Solar

Garmin rozbudowuje portfolio urządzeń, które czerpią energię ze słońca. Tym razem jest to coś dla rowerzystów: seria komputerów rowerowych GPS Edge 1040 Solar z funkcją ładowania solarnego i wielopasmowym modułem GNSS.

Edge 1040 Solar wyposażony jest w soczewkę solarną Power Glass, która nie zastępuje całkowicie ładowania, ale umożliwia dłuższą pracę urządzenia. Producent obiecuje, że licznik po naładowaniu przepracuje nawet do 100 godzin w trybie oszczędzania baterii lub standardowo 45 godzin. W optymalnych warunkach nienasłonecznienia zasilanie solarne daje dodatkowe 42 minuty pracy urządzenia na każdą godzinę jazdy. W przypadku bardzo intensywnego wykorzystania licznika zysk wynosi 20 minut na godzinę.

Zobacz: Forerunner 955 Solar: pierwszy zegarek biegowy Garmina z zasilaniem słonecznym

Garmin Edge 1040 Solar

Garmin Edge 1040 Solar – najważniejsze funkcje

Garmin Edge 1040 Solar zapewnia wodoszczelność IPX7, sprawdzi się więc podczas jazdy w deszczu. Wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 282 × 470. Masa urządzenia to 133 g.

W porównaniu do poprzednich modeli serii usprawniona została nawigacja. Wielopasmowy moduł GNSS (GPS, GLONASS i Galileo) zapewnia większą dokładność określania pozycji nawet w trudnych warunkach.

Edge 1040 Solar ma wbudowane mapy rowerowe, można też pobierać dodatkowe. Jazdę ułatwiają rozbudowane narzędzia nawigacyjne. Są to m.in. mapy o wysokim kontraście, które wykorzystują funkcję Trendline. Funkcja ta wyróżnia popularne drogi i szlaki na podstawie zebranych danych o milionach kilometrów przejazdów innych użytkowników. Podczas jazdy kolarz informowany jest o nadchodzących ostrych zakrętach. Dodatkowo urządzenie pozwala także na pobranie aplikacji Trailforks, dzięki której można przeglądać trasy i szczegóły szlaków z ponad 80 krajów

Garmin Edge 1040 Solar mapy

Licznik Garmin Edge 1040 Solar podaje takie dane, jak pułap tlenowy (VO2 max), czas regeneracji, obciążenie treningowe czy koncentracja na treningu, dzięki czemu można sprawdzić, jak organizm reaguje na wysiłek treningowy. Użytkownicy otrzymują codzienne sugestie treningowe wyliczone na podstawie aktualnego obciążenia i pułapu tlenowego. Garmin Edge 1040 Solar pozwala kolarzom dowiedzieć się, jak ich organizm radzi sobie w różnych środowiskach, np. w upale czy podczas aklimatyzacji wysokościowej, a także powiadamia o konieczności zrobienia przerwy na jedzenie lub uzupełnienie płynów. 

Garmin Edge 1040 Solar

Funkcja ClimbPro umożliwia sprawdzenie przewyższenia i stopnia nachylenia dla każdego podjazdu podczas pokonywania trasy oraz przeglądanie swoich wyników na podjazdach po zakończeniu aktywności bezpośrednio na ekranie Edge 1040 Solar.

Nowością w komputerze rowerowym Garmin Edge 1040 Solar jest ocena wytrenowania. Pozwala określić mocne i słabe strony rowerzysty oraz skoncentrować się na poprawie i przygotowaniu do wymagań konkretnej trasy.

Garmin Edge 1040 Solar

Inna wprowadzona funkcja to „power guide”, czyli rekomendowane wartości mocy, które ułatwiają użytkownikom zarządzanie wysiłkiem podczas całego przejazdu. Z kolei wskazówki Real-time stamina umożliwiają monitorowanie i rejestrowanie poziomu wysiłku w czasie rzeczywistym podczas jazdy.

Garmin Edge 1040 Solar

Edge 1040 Solar przynosi także funkcje bezpieczeństwa i śledzenia – wykrywanie wypadków, możliwość wezwania pomocy oraz opcję LiveTrack, dzięki której bliscy mogą śledzić położenie rowerzysty w czasie rzeczywistym.

Licznik rowerowy Garmin Edge 1040 Solar dostępny jest już teraz za 749,99 euro, czyli około 3500 zł. Wersja bez ładowania słonecznego, Edge 1040, dostępna jest za 599,99 euro, czyli 2775 zł.

Zobacz: Garmin wprowadza radar rowerowy z oświetleniem i kamerą – Varia RCT715
Zobacz: Garmin Fenix 7X Sapphire Solar – nadszedł król smartwatchy (test)

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Garmin

Źródło tekstu: Garmin