DAJ CYNK

Pierwsze dyski SSD PCIe 5.0 już w listopadzie. Będzie głośno?

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Pierwsze dyski SSD PCIe 5.0 już w listopadzie. Będzie głośno?

Jeden z producentów zdradził kiedy nośniki półprzewodnikowe nowej generacji trafią wreszcie na rynek. Nastąpi to lada moment, a wydajność robi wrażenie.

 

Nowe procesory takie jak AMD Ryzen 7000 czy Intel Raptor Lake-S to nie tylko więcej rdzeni i wątków, ale również wsparcie najnowszych technologii. Mowa między innymi o interfejsie PCI Express 5.0 czy pamięciach RAM typu DDR5. A to oznacza jeszcze wydajniejsze nośniki półprzewodnikowe.

Japońskie SSD PCIe 5.0 zaoferują wydajność do 10 GB/s

Debiut SSD M.2 PCIe 5.0 zbliża się wielkimi krokami. Jednak do tej pory producenci wypowiadali się dość ogólnikowo. Jedna z japońskich firm postanowiła jednak przerwać zmowę milczenia.

CFD Gaming PG5NFZ to seria japońskich nośników półprzewodnikowych typu M.2 2280, które wykorzystują interfejs PCIe 5.0 oraz protokół NVMe 2.0. Mamy tutaj do czynienia z kontrolerem Phison PS5026-E26 oraz kośćmi 3D TLD NAND od Microna. Całość dopełnia autorski układ chłodzenia.

System "Phnix" to wysoki na 20 milimetrów (wliczając backplate), metalowy radiator z długimi żeberkami. Całość dopełnia niewielki wentylator. Jego specyfikacja jest tajemnicą, ale cichy z pewnością nie będzie.

Pierwsze dyski SSD PCIe 5.0 już w listopadzie. Będzie głośno?

Użytkownik będzie miał do wyboru trzy różne pojemności, każda o nieco innej specyfikacji:

  • CFD Gaming PG5NFZ 1 TB - odczyt sekwencyjny do 9,5 GB/s, zapis sekwencyjny do 8,5 GB/s; odczyt losowy do 1300K IOPS, zapis losowy do 1100K IOPS; 2 GB pamięci podręcznej DDR4
  • CFD Gaming PG5NFZ 2 TB - odczyt sekwencyjny do 10 GB/s, zapis sekwencyjny do 9,5 GB/s; odczyt losowy do 1500K IOPS, zapis losowy do 1250K IOPS; 4 GB pamięci podręcznej DDR4
  • CFD Gaming PG5NFZ 4 TB - odczyt sekwencyjny do 10 GB/s, zapis sekwencyjny do 9,5 GB/s; odczyt losowy do 1500K IOPS, zapis losowy do 1250K IOPS; 8 GB pamięci podręcznej DDR4

Pierwszy na rynku - jeszcze w Listopadzie - zadebiutuje model o pojemności 2 TB. I o ile CFD Gaming raczej nie pojawi się w Polsce to inny producenci powinni zacząć oferować swoje SSD w podobnym terminie.

Zobacz: Intel szykuje 22 nowe procesory komputerowe
Zobacz: NVIDIA anuluje kartę graficzną GeForce RTX 4080

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: CFD Gaming

Źródło tekstu: Hermitage Akihabara, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu