DAJ CYNK

Masz to w swoim komputerze? No to masz też problem

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Masz to w swoim komputerze? No to masz też problem

Korzystasz z gotowego zestawu chłodzenia cieczą? Koniecznie przeczytaj! Wybrane AiO od różnych producentów maja poważną wadę, która może doprowadzić do awarii.

 

Gotowe zestawy chłodzenia cieczą dla procesorów komputerowych zyskują na popularności. Po pierwsze nowe CPU są coraz cieplejsze, a po drugie AiO są ładniejsze, wydajniejsze i prostsze w montażu od tradycyjnych, dużych i ciężkich wieżowych coolerów procesora. Mają jednak pewną wadę - większa awaryjność.

MSI MAG CoreLiquid 240R i 360R V1 mają identyczny problem

Niestety nie mamy dla Was dobrych wieści. Kolejny z producentów ma poważne problemy ze swoimi zestawami All in One. Tym razem padło na znaną i cenioną w Polsce szwedzką firmę Fractal Design.

Szwedzi poinformowali na swojej stronie internetowej o całkowitym wstrzymaniu sprzedaży na całym świecie serii chłodzeń Fractal Design Lumen. Podyktowane jest to licznymi zgłoszeniami od użytkowników o rosnących z czasem temperaturach, które doprowadziło do wewnętrznego śledztwa.

Masz to w swoim komputerze? No to masz też problem

Z ustaleń firmy wynika, że materiał lutowniczy zastosowany w chłodnicy aluminiowej, a także zanieczyszczenia wprowadzone podczas produkcji mogą powodować reakcję ze składem chemicznym płynu chłodzącego. To z czasem może prowadzić do gromadzenia się osadu w krążącej cieczy w mikrofinach na bloku procesora, powodując wzrost temperatury w wyniku zablokowania żeberek.

Fractal Design pracuje już nad nową wersją ze zaktualizowanym radiatorem i nową formułą płynu. Całość wyprodukowana zgodnie ze zmienionymi wytycznymi dotyczącymi montażu poszczególnych części. Nowe chłodzenia powinny być dostępne już za około sześć tygodni.

Masz to w swoim komputerze? No to masz też problem

Posiadacze zestawów All in One Fractal Design Lumen proszeni są o kontakt za pomocą specjalnego formularza. Dostaną oni zaktualizowane chłodzenie tak szybko jak to możliwe.

Warto podkreślić, że identyczny problem ma chłodzenie od innego producenta - MSI MAG CoreLiquid 240R V1 i 360R V1, które bazuje na bliźniaczej konstrukcji. Winowajcą jest więc prawdopodobnie producent OEM.

Zobacz: Intel Core i9-12900K i tanie chłodzenie AiO. Czy to ma sens? (Test)
Zobacz: Test Fractal Pop Silent, czyli obudowy dla fanów ciszy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Fractal Design

Źródło tekstu: Fractal Design, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu