DAJ CYNK

Procesory AMD Zen 4 przyniosą aż 40-procentowy wzrost wydajności?

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

AMD Zen 4 - wzrost wydajności

Procesory AMD Zen 4 mają przynieść aż 40-procentowy wzrost wydajności w porównaniu z układami Zen 3. Jak to możliwe?

Procesory AMD z architekturą Zen 3 są już dostępne w sprzedaży, więc nic dziwnego, że pojawiają się plotki na temat kolejnej generacji układów, czyli Zen 4. Te, jeśli wierzyć najnowszym pogłoskom, przyniosą spory wzrost wydajności w porównaniu z aktualnie dostępnymi modelami. Podobno układy Zen 4 z taką samą liczbą rdzeni i identycznymi taktowaniami są nawet o 29 procent szybsze niż Zen 3.

Już wcześniejsze doniesienia mówiły o mniej więcej 25-procentowym wzroście wydajności IPC i aż 40-procentowej, całkowitej poprawie mocy obliczeniowej. Jak to możliwe? Architektura Zen 4 to nie tylko szereg nowych rozwiązań, ale także litografia 5 nm, dzięki której możliwe będzie uzyskanie wyższych taktowań. Poza tym dochodzi też obsługa szybszych pamięci DDR5. Właśnie dlatego procesory mają być aż o 40 procent wydajniejsze od swoich poprzedników.

Procesory AMD Zen 4 prawdopodobnie zadebiutują dopiero w 2022 roku. Wcześniej Czerwoni mają wprowadzić modele Zen 3+, które będą lekkim usprawnieniem aktualnie dostępnych konstrukcji. Nadal produkcja będzie odbywać się z wykorzystaniem litografii 7 nm. Niewiele zmieni się też w samej architekturze i dlatego spodziewany wzrost wydajności IPC to zaledwie 4-7 procent.

Zobacz: GeForce RTX 3060 - poznaliśmy dokładną datę premiery nowej karty
Zobacz: Laptopy znikną ze sklepów? Chińczycy budują z nich koparki kryptowalut

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Chips and Chees, wccftech

Przewiń w dół do następnego wpisu