DAJ CYNK

Acer z przytupem wchodzi na rynek high-endowych kart graficznych

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Acer z przytupem wchodzi na rynek high-endowych kart graficznych

Po nieśmiałych próbach z modelami Intel Arc Acer zamierza mocniej wejść w rynek karty graficznych. Firma szykuje high-endowe GeForce'y i Radeony.

Acer nie jest całkowitym świeżakiem na rynku kart graficznych. Firma ma w swojej ofercie między innymi model Arc A770, ale można powiedzieć, że ich obecność w tym segmencie hardware'owego świata była mocno symboliczna. Wkrótce może się to zmienić, bo Acer szykuje modele z najwyższej półki.

Acer szykuje RTX-a 4090 i Radeona RX 7900

Dziennikarze serwisu GamersNexus zostali zaproszeni do siedziby firmy Acer. Na miejscu czekała na nich mała niespodzianka. Przedstawiciele firmy zaprezentowali im dwa modele kart graficznych — GeForce RTX 4090 oraz Radeon RX 7900 (prawdopodobnie XT). Oba nie trafiły jeszcze do sprzedaży, ale są na etapie ewaluacji, więc w przyszłości powinny zawitać na sklepowych półkach.

Ciekawie prezentuje się przede wszystkim GeForce RTX 4090, który wyposażony jest w chłodzenie wodne bez zewnętrznego radiatora. Ten umiejscowiony jest bezpośrednio na płytce PCB karty, ale po obu jej stronach. Za nim znajdują się dwa wentylatory z dwiema pompkami. Poza tym nie zabrakło tutaj potężniej, miedzianej podstawy, która odprowadza ciepło z GPU oraz VRM.

Na pierwszy rzut oka karta wygląda jak standardowy model chłodzony powietrzem. Dopiero rozebranie go ujawnia bardziej zaawansowany system chłodzenia cieczą. Z pewnością taką konstrukcja byłaby czymś wyjątkowym i budziłaby spore zainteresowanie entuzjastów. Całość jest dość potężna i zajmuje aż 3 sloty w obudowie komputera.

Acer co prawda nie powiedział oficjalnie, że zamierza wprowadzić karty do sprzedaży, ale praca nad takimi prototypami jest tego jasną sugestią.

Zobacz: Radeony RX 7600 mają wadę konstrukcyjną
Zobacz: GeForce RTX 4060 Ti już poniżej cen rekomendowanych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: utsenko_Oleksandr / Shutterstock.com

Źródło tekstu: GamersNexus, VideoCardz