DAJ CYNK

Szokujące odkrycie na strychu. Zaczęło się od śmierci właściciela

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Szokujące odkrycie na strychu. Zaczęło się od śmierci właściciela

Mieszkaniec hrabstwa Kent skrywał na strychu wielki sekret. Tajemnica wyszła na jaw dopiero po jego śmierci. Brat sprzątający dom po zmarłym był zaskoczony, gdy natrafił na... odciętą głowę mumii.

Ludzka fascynacja mumiami jest czymś, co wielokrotnie przewijało się w historii. W średniowieczu wierzono w lecznicze właściwości zmumifikowanych zwłok. Miało to być swego rodzaju panaceum skuteczne przeciw wszelkim objawom choroby. Sposoby podania potrafiły się znacznie różnić, choć najczęściej spożywano mumie w sproszkowanej formie.

Trzymał na strychu głowę mumii. Tajemnica wyszła na jaw dopiero po jego śmierci

Jedni trzymają na strychu stare meble, inni urządzają tam dodatkową sypialnię lub pokój rozrywek. Brytyjczyk z hrabstwa Kent miał unikatowy pomysł na aranżację strychu i ozdobił go odciętą głową mumii. Została ona odnaleziona dopiero, gdy właściciel domu zmarł, a na miejsce dotarł jego brat, który odziedziczył budynek i postanowił zrobić w nim porządki.

Znalezisko zostało przekazane naukowcom z Canterbury Christ Church University, gdzie przeprowadzono już wstępne badania odnalezionych szczątków. Okazuje się, że zmumifikowana głowa należała do kobiety żyjącej ponad 2000 lat temu. Naukowcy wskazują, że szczątki są bardzo dobrze zachowane i zdjęcia rentgenowskie odkryły przed nimi sporo informacji, takich jak uzębienie, sposób konserwacji, wiek oraz płeć.

W czasach wiktoriańskich takie przedmioty były przywożone z Egiptu jako pamiątki i mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie

- powiedział James Elliot z Canterbury Christ Church University.

Niestety, nawet brat zmarłego nie jest w stanie wskazać, w jaki sposób odcięta głowa mumii znalazła się w jego posiadaniu. James Eliott z Canterbury Christ Church University zapowiedział, że jego zespół spróbuje stworzyć rekonstrukcję 3D twarzy mumii. Dzięki temu będzie mogli zobaczyć, jak kobieta wyglądała za życia.

Zobacz: Polka złamała tabu. Odkryła imię boga
Zobacz: Tajemniczy wrak. Walczy o niego kilka państw

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Patryk Łobaza - mumia w Museo Gregoriano Egiziano

Źródło tekstu: Business Insider

Przewiń w dół do następnego wpisu