DAJ CYNK

Bez głów i w masowej mogile. Szokujące znalezisko tuż przy granicy

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Archeologowie ze stanowiska Vráble-Ve’lke Lehemby dokonali niecodziennego odkrycia. Udało im się wykopać szczątki mieszkańców tej okolicy sprzed 7 tysięcy lat. W prawie wszystkich przypadkach brakuje głowy. 

W dziejach ludzkości na Ziemi istniało wiele kultur, a zdecydowana ich większość nie przetrwała próby czasu. Każda z nich miała nieco inne podejście do wielu spraw, w tym śmierci i pochówku. Jedni dbali o ciała zmarłych ze szczególną pieczołowitością i stosowali różne formy pochówku. Były jednak takie kultury, które nie przykładały do tego większej wagi. Przedstawicielami tych drugich mogą być mieszkańcy wiosek, których ślady odnaleziono na stanowisku archeologicznym Vráble-Ve’lke Lehemby na Słowacji.

38 ciał a tylko jedno pochowane z głową

Archeologowie już od jakiegoś czasu prowadzą wykopaliska na stanowisku Vráble-Ve’lke Lehemby na Słowacji, gdzie odnaleziono ślady działalności człowieka sprzed 7 tysięcy lat. Okazuje się, że w okolicy znajdowały się niegdyś trzy wioski i każdą z nich spotkał tragiczny, choć nieznany los. Ostatnie odkrycia dotyczą odnalezienia 38 szkieletów niedbale porzuconych w masowej mogile. Co ciekawe, 37 z nich zostało pozbawionych głowy, a czaszek nie znaleziono nigdzie w pobliżu. Jedynymi kompletnymi szczątkami okazał się być szkielet dziecka zmarłego w wieku maksymalnie 6 lat. 

Nie do końca wiadomo, dlaczego ciała zostały pozbawione głowy, a jeszcze większą zagadkę stanowi pozostawiona czaszka dziecka. Naukowcy nie wykluczają masakry wynikającej z konfliktu z inną wioską, lecz zauważają, że dekapitacje zostały wykonane zbyt precyzyjnie, by potwierdzić śmierć w walce lub egzekucję. 

Podczas gwałtownej dekapitacji, jak w średniowieczu za pomocą miecza lub topora, zobaczysz ślady nacięć, a także zmiażdżone kręgi w okolicach szyi

- zauważa antropolog Katharina Fuchs z Kiel University.

Trzy wioski badane przez archeologów na stanowisku Vráble-Vèlke Lehemby były zamieszkałe przez ludzi od około 5250 do 4950 roku przed naszą erą . Jedna z nich była nawet ufortyfikowana palisadą. Nie jest to pierwsze odkrycie bezgłowych szkieletów na tym terenie. Jednak wcześniejsze były chowane osobno z pewnymi odstępami od siebie. Naukowcy wskazują, że w tym miejscu może znajdować się w rzeczywistości więcej niż 38 ciał, lecz przez ograniczenia nie mogli tego sprawdzić.

Zobacz: Sukces bioinżynierii. Roślina lepsza niż oczyszczacze powietrza
Zobacz: Laser kontra piorun. Znaleziono sposób na ujarzmienie żywiołu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Prof. Dr. Martin Furholt, Institute for Pre- and Protohistoric Archaeology/Kiel University

Źródło tekstu: Business Insider

Przewiń w dół do następnego wpisu