DAJ CYNK

Kula ognia pojawiła się na niebie. Ludzie od razu chwycili za komórki

Anna Kopeć

Kosmos

Kometa nad Hiszpanią

Fragment komety rozświetla niebo nad Hiszpanią i Portugalią. Internauci, obserwujący zjawisko nie mogą wyjść z zachwytu: "Całkie jak film". 

Spektakularna kometa zachwyciła mieszkańców

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) fragment komety rozświetlił niebo nad Hiszpanią i Portugalią. Zjawsko rozpoczęło się w sobotę, późnym wieczorem, mieszkańcy Lizbony zachwycili się tym widokiem, twierdząc że widok przypominał film. 

W niedzielę ESA udostępniła wideo z widokiem "ognistej kuli" na swoim profilu X.  To niesamowite zjawisko określono mianem "oszałamiającego meteora", który rozbłysnął nad miastem Caceres w zachodniej Hiszpanii, blisko granicy z Portugalią. 

To nie meteor, a kometa

ESA ostatecznie stwierdziła, że to nie meteor, ale raczej "mały kawałek komety". Oszacowano, że przeleciał on nad Hiszpanią i Portugalią z prędkością 45 km na sekundę, po czym spłonął nad Altantykiem. 

Prawdopodobieństwo znalezienia meteorytów jest bardzo niskie.

- stwierdziła ESA. 

Hiszpańskie obserwatorium astronomiczne Calar Alto również podało wstępną analizę tego zjawiska, określając że obiekt miał pochodzenie kometarne. 

Wiele osób zgłosiło się do służb ratunkowych, aby zgłosić zdarzenie. Obiekt został także sfilmowany podczas koncertu w portugalskim mieście Barcelos. Zjawisko widoczne było także w Porto. 

Zobacz: Planeta, która ciągle eksploduje. Najnowsze odkrycie naukowców
Zobacz: Planeta jak wata cukrowa. Odkrycie skonfundowało naukowców

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Triff / Shutterstock

Źródło tekstu: reuters.com