DAJ CYNK

Sztuczna inteligencja rozjaśnia cienie na zdjęciach twarzy

Dodane przez: msnet

Kategoria: Foto

Interakcje: 2109

sztuczna inteligencja cienie zdjęcia twarzy

Na stronie internetowej Uniwersytetu w Berkeley opublikowano wyniki badań nad sztuczną inteligencją, która potrafi skutecznie rozjaśniać cienie na zdjęciach twarzy.

Żeby zrobić dobre zdjęcie, potrzebujemy odpowiedniego obiektu do fotografowania, sprzętu (aparatu) oraz światła. Na to ostatnie nie zawsze mamy wpływ, otrzymując zdjęcia, na których cienie znajdują się nie zawsze tam, gdzie byśmy tego chcieli, na przykład na twarzy fotografowanych osób. Takie ujęcia nie wyglądają na ogół najlepiej, ale o to może zadbać sztuczna inteligencja.

Zobacz: iRobot wprowadza nową aplikację iRobot Home i system domowej inteligencji iRobot Genius
Zobacz: Debiutują nowe telewizory Philips OLED z Android TV i funkcją sztucznej inteligencji

Nie wszystkie cienie z twarzy należy usunąć, dlatego sztuczna inteligencja dzieli je na dwie grupy: te, które wynikają z naturalnej trójwymiarowej budowy twarzy oraz te, które na twarz rzucają inne przedmioty, na przykład liście. To przede wszystkim te ostatnie trzeba rozjaśnić, żeby się ich pozbyć. Podczas trenowania sztucznej inteligencji stosowano zdjęcia twarzy, na których cienie dodano sztucznie. Dzięki temu można było porównać efekt działania algorytmów rozjaśniających z oryginalnymi zdjęciami.

Zobacz: Huawei Next-Image - zwycięzcy polskiego etapu konkursu fotograficznego
Zobacz: Fotopojedynek: Huawei P40 Pro vs. reszta świata

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: berkeley.edu, optyczne.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu