DAJ CYNK

Pułapka kredytowa. Ty szukasz pracy, oni kręcą lody

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Bezpieczeństwo

Pułapka kredytowa. Ty szukasz pracy, oni kręcą lody

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości złapali oszustów, którzy kradli Polakom tożsamość.

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, we współpracy z Wydziałem dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, zatrzymali złodziejów tożsamości. Ci zawarli co najmniej 120 umów, posługując się fałszywymi danymi.

Złodzieje tożsamości z Polski

Metoda działania oszustów była prosta, ale jednocześnie skuteczna. W mediach społecznościowych zamieszczali oni ogłoszenia o pracę poza granicami Polski. Zainteresowane osoby przekazywały im swoje dane, które następnie były wykorzystywane do tworzenia fałszywych dowodów osobistych.

Złodzieje tożsamości

Dzięki temu oszuści rejestrowali numery telefonów na skradzione dane, a do tego otwierali konta bankowe. W ten sposób mogli też zawierać umowy kredytowe. W sumie zawarli co najmniej 120 umów na łączną kwotę 150 tys. zł. Poza tym próbowali zawrzeć 100 kolejnych na kwotę 350 tys. zł. 

Do czynności funkcjonariuszy doszło 21 listopada 2022 roku. Wtedy też zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 32 i 34 lat. W trakcie przeszukania miejsc zabezpieczyli sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, karty SIM, specjalistyczną drukarkę do dowodów osobistych, podrobione dowody oraz metamfetaminę. Wobec jednego z mężczyzn zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Zobacz: Zdradzieckie etykiety nękają Polaków. Policja alarmuje
Zobacz: Dobry zwyczaj, nie pożyczaj. Polacy dostają bolesną lekcję

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Policja, CBZC

Źródło tekstu: Policja.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu