DAJ CYNK

PowerShell - opublikowano edycję 7.1

Henryk Tur

Aplikacje

Nowe wydanie PowerShell ukazało się w edycji dla systemów Windows, macOS oraz dystrybucji Linuxa: Ubuntu, Debian, CentOS, Fedora, Alpine. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii jest dostępne poprzez Microsoft Store.

PowerShell to międzyplatformowa struktura zarządzania zadaniami i konfiguracją, która składa się z powłoki wiersza polecenia i języka skryptowego. Na systemie Windows 10 możesz przywołać ją, naciskając klawisze Windows + X i wybierając z listy "Program Windows PowerShell". Nowa edycja tego narzędzia nie przynosi żadnych dodatkowych funkcji, a skupia się na rozwoju już istniejących oraz likwidacji zauważonych bugów. Microsoft zapowiada również, że bardziej skupi się na społeczności użytkowników, dzięki czemu będzie mógł szybciej wprowadzać postulowane przez nią zmiany i nowości. Podano, że PowerShell jest używany ponad 115 mln razy miesięcznie, dlatego producent zadba o to, aby cechowała go jak największa stabilność oraz funkcjonalność.

Z usprawnień warto wymienić:

  • dodanie parametru -Runspace do wszystkich *-PSBreakpoint w poleceniach cmdlet
  • wsparcie komend natywnych dla PSPath
  • Start-Process tworzy proces ze wszystkimi zmiennymi z aktualnej sesji, ale -UseNewEnvironment umożliwia stworzenie nowego procesu z nowym środowiskiem

Zobacz: Windows 10: Microsoft wymusi aktualizację do nowszej wersji

Pełna lista zmian dostępna jest na tej stronie. Jeśli chcesz zaktualizować posiadaną wersję PowerShell poprzez Microsoft Store, znajdziesz ją tutaj.

Zobacz: Laptopy Huawei wracają do sklepu Microsoft Store

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Christina Morillo/Pexels

Przewiń w dół do następnego wpisu