DAJ CYNK

Microsoft nie kupi Activision Blizzard. Wszystko rozstrzygnie sąd

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Gry

Microsoft nie kupi Activision Blizzard. Wszystko rozstrzygnie sąd

Microsoft nie kupi Activision Blizzard, przynajmniej na razie. Transakcja została zablokowana przez amerykańskich urzędników, którzy złożyli pozew antymonopolowy.

Stało się to, o czym mówiło się od kilkunastu dni. Potwierdziły się plotki i Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych rzeczywiście złożyła pozew, który na ten moment blokuje przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. Firma z Redmond będzie musiała dochodzić swoich praw na sali sądowej.

Microsoft na razie nie kupi Activision Blizzard

To najbardziej agresywna decyzja, jaką Federalna Komisja Handlu podjęła od czasu, kiedy na jej czele stanęła Lina Khan. W oświadczeniu możemy przeczytać, że przejęcie negatywnie wpłynęłoby na przyszłe innowacje na rynku gier. Poza tym dałoby Microsoftowi zbyt mocną pozycję, która pozwoliłaby mu zdominować konkurentów.

Microsoft pokazał już, że może i będzie blokować treści przed swoimi rywalami w dziedzinie gier (red. chodzi o gry Bethesdy). Dziś staramy się powstrzymać Microsoft przed uzyskaniem kontroli nad wiodącym, niezależnym studiem gier i wykorzystywania jej do szkodzenia konkurencji na wielu dynamicznych i szybko rozwijających się rynkach branży gier.

- skomentowała sprawę Holly Vedova, dyrektor Biura Konkurencji FTC

Takie podejście Komisji to pewnego rodzaju odpowiedź na liczną krytykę, z którą musieli mierzyć się urzędnicy. Wiele osób twierdziło, że na daną sprawę nie patrzą z perspektywy długoterminowej i zbyt łatwo pozwalają wielki gigantom przejmować mniejsze podmioty. Lina Khan, która stanęła na czele FTC, chce to zmienić. Nowością mają być właśnie pozwy sądowe w miejsce negocjacji z danymi podmiotami.

Microsoft podobno szykował się na tego typu obrót spraw i zamierza bronić swoich praw na sali sądowej. Eksperci przewidują, że sprawa może potoczyć się w każdą ze stron. Trudno jednak oczekiwać, aby została rozwiązana przed czerwcem 2023 roku, czyli terminem, do którego transakcja miała być zamknięta. Jeśli tak się nie stanie, to Microsoft i Activision Blizzard będą musiały na nowo negocjować warunki przejęcia.

Zobacz: Cwany Microsoft zarzuca PlayStation coś, co sam zrobił

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Sergei Elagin / Shutterstock.com

Źródło tekstu: The Washington Post