DAJ CYNK

Rząd skontroluje pieniądze Polaków. Nowy wymóg od 1 lipca

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Rząd skontroluje pieniądze Polaków. Nowy wymóg od 1 lipca

Rząd przyjął projekt nowelizacji, w ramach której platformy cyfrowe będą musiały informować Urząd Skarbowy o osobach sprzedających w Internecie. Wiemy, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Kilkukrotnie informowaliśmy już o europejskiej dyrektywie DAC-7, która nakłada na platformy cyfrowe obowiązek raportowania do Urzędu Skarbowego o osobach sprzedających w sieci. Wdrożenie jej w Polsce się opóźniło, ale rząd właśnie przyjął projekt nowelizacji. Wiemy, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać — donosi Rzeczpospolita.

Fiskus dowie się o sprzedających w Internecie

Nowe przepisy zakładają, że platformy sprzedaży internetowej będą miały obowiązek raportowania do Urzędu Skarbowego o internetowych sprzedawcach. Do puli załapią się wszystkie firmy i osoby prywatne, które w ciągu roku wykonają 30 lub więcej transakcji lub ich kwota przekroczy pułap 2 tys. euro (nawet jeśli ilościowo będzie ich mniej).

Oznacza to, że OLX, Allegro, Booking czy Vinted będą musiały przekazywać informacje na temat tego typu osób do Urzędu Skarbowego. Dyrektywa DAC-7 ma za zadanie stworzenie wspólnego, unijnego mechanizmu wymiany pozyskanych informacji nt. sprzedających między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jednak nie ulega wątpliwości, że w ten sposób internetowi sprzedawcy, którzy przekroczą zakładane limity, nie unikną też zapłacenia stosownych podatków.

Nowe przepisy miały obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2023 roku, ale nie udało się wprowadzić ich na czas. Obowiązek raportowania zacznie obowiązywać u nas od 1 lipca 2024 roku. Jednak, co niezwykle ważne, platformy cyfrowe będą musiały przekazać wszystkie dane od początku 2023 roku.

Zobacz: Rząd zaostrzy nadzór nad portfelami Polaków. Nowy projekt lada dzień

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: paparazzza / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Rzeczpospolita