DAJ CYNK

Rząd zaostrzy nadzór nad portfelami Polaków. Nowy projekt lada dzień

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

Rząd zaostrzy nadzór nad portfelami Polaków. Nowy projekt lada dzień

Rząd w przyszłym tygodniu zajmie się nowelizacją ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Jeden z pomysłów zakłada nałożenie na platformy cyfrowe obowiązku informowania o działających na nich sprzedawcach.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapowiedziała, że w najbliższy wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz kilku innych ustaw. Celem jest między innymi zwiększenie skuteczności poboru sprawiedliwej części obciążenia podatkowego od ogółu podatników.

Rząd nakłada nowy obowiązek

W nowelizacji rząd proponuje między innymi nałożenie na platformy cyfrowe obowiązku sprawozdawczego dotyczącego sprzedawców działających za pomocą tych platform. Oznacza to, że serwisy internetowe będą miały obowiązek informować polskie urzędy o osobach, które prowadzą sprzedaż na Allegro, OLX czy Vinted.

Dodatkowo rząd chce zbudować mechanizm wymiany informacji o sprzedawcach pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a także poprawić współpracę między administracjami, która ma pozwolić między innymi na przeprowadzenie wspólnych kontroli.

Przepisy mają na celu intensyfikację działań dotyczących zwalczania oszustw podatkowych poprzez zlikwidowanie problemu ograniczonej sprawozdawczości finansowej o dochodach uzyskanych za pośrednictwem platform cyfrowych.

- czytamy w wykazie prac legislacyjnych.

Zmiana ma wynikać ze zbyt niskiej skuteczności współpracy administracji państwowych oraz trudności związanych z uzyskiwaniem informacji o dochodach sprzedawców na platformach cyfrowych. To drugie ma skutkować omijaniem obowiązku płacenia podatku w państwie rezydencji.

Zdaniem rządu uregulowanie tych kwestii pozwoli uzyskać dochody podatkowe niezbędne do zaspokojenia potrzeb finansowych państwa. 

Zobacz: Od dzisiaj nowy obowiązek. Rząd porządkuje smartfony Polaków
Zobacz: mObywatel z nowością. Zaufaj, tym razem nie chcesz skorzystać

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: TomaszKudala / Shutterstock.com

Źródło tekstu: PAP