DAJ CYNK

ZUS wydał pilny komunikat. Chodzi o 800+

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Bezpieczeństwo

ZUS ostrzega Polaków. Chodzi o 800+

Przełom roku to zazwyczaj okres składania wielu wniosków o liczne świadczenia. ZUS ostrzega, że oszuści próbują to wykorzystać na swoją korzyść.

Końcówka starego roku i początek nowego to moment, w którym składamy wiele wniosków. Dotyczą one między innymi świadczenia 500+, które od 2024 zostaje podwyższonego kwoty 800 zł. Prawo do niego mają prawie rodzice wszystkich dzieci do 18. roku życia, więc nic dziwnego, że sytuację tę próbują wykorzystać oszuści.

ZUS ostrzega przed oszustami

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy próbują wykorzystać moment składania wniosków o świadczenie 800+. Do urzędników docierają informacje o osobach, które w zamian za kilkadziesiąt złotych oferują pomoc w wypełnieniu wniosku. Poza tym niektórzy próbują nabrać nieświadomych rodziców na możliwość uzyskania wyrównania 500+ do 800+ za okres od sierpnia 2023 roku.

W ostatnich tygodniach w internecie pojawiły się również fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca bieżącego roku.

- powiedział Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Rzecznik ZUS-u przypomina, że podwyżka świadczenia do 800 zł od stycznia 2024 roku nastąpi automatycznie i na ten moment nie trzeba składać żadnych wniosków. Uprawnione osoby o wszystkim zostaną poinformowane na platformie PUE. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy mają 3 miesiące na złożenie wniosku.

Wnioski o 800+ w nowym okresie świadczenia, który rozpoczyna się 1 czerwca 2024 roku, będzie można składać od lutego. 

Zobacz: Co z mObywatel po zmianie władzy? Nowy minister odpowiada
Zobacz: Polscy seniorzy masowo się na to nabierają. Straty sięgają 141 mln zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Konektus Photo / Shutterstock.com

Źródło tekstu: PAP, oprac. własne