DAJ CYNK

Santander Bank ostrzega: nie wypełniaj formularza!

Mieszko Zagańczyk

Bezpieczeństwo

Zarabianie na inflacji? Santander ostrzega: to nowe oszustwo

Santander Bank Polska ostrzega o nowym oszustwie, na które narażeni są klienci tej instytucji, choć może to też dotyczyć wszystkich Polaków. Naciągacze grasują w mediach społecznościowych i kuszą wysokimi zarobkami w czasach inflacji. 

Cyberprzestępcy nieustannie zmieniają scenariusze swoich ataków, dostosowując je do aktualnych wydarzeń i obaw klientów. Po miesiącach przekrętów „na COVID” oszuści znaleźli nową żyłę złota, związaną z obawami Polaków przed rosnącą inflacją. I właśnie tego problemu dotyczy najnowsza kampania, przed którą ostrzega Santander Bank.

Bank podaje, że w mediach społecznościowych grasują oszuści, którzy obiecują wysoki zarobek w ramach rzekomego projektu walki z inflacją. Oczywiście bank nie prowadzi takiej akcji, a wszystko zostało skonstruowane tak, by wciągnąć klienta w spiralę oszustw.

Zarobek 10 tys. euro na inflacji? Nie daj się nabrać!

Przestępcy wykupili reklamy na Facebooku i na Instagramie, w których zachęcają do inwestycji. Hasło, które wykorzystują naciągacze to na przykład „Zarabiaj 10 000 euro z Santanderem na inflacji”, choć może też się pojawić zachęta w innej formie. By się uwiarygodnić, przestępcy wykorzystują kolorystykę i logotypy banku Santander, podszywając się pod jego wizerunek. 

Reklamy prowadzą do fałszywej strony, a następnie do formularza, który wygląda tak:

Zarabianie na inflacji? Santander ostrzega: to nowe oszustwo
 
Dane, które próbują wyłudzić oszuści, to imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail

Jak wyjaśnia bank, dalsza część scenariusza, to typowy fraud inwestycyjny. Kiedy ofiara wypełni formularz, oddzwoni do niej oszust, który podszywa się pod pracownika banku Santander. Będzie namawiał do przelania środków na wskazane rachunki lub portfele z kryptowalutami. Ponieważ zaatakowany klient będzie utwierdzany w przekonaniu, że to Santander Bank składa mu taką ofertę, jego czujność może zostać uśpiona. Jak wiadomo z innych podobnych przekrętów, przestępcy potrafią tak omotać atakowane osoby, że każdy może stać się ofiarą i stracić oszczędności życia.   

Santander apeluje do ofiar ataku, by natychmiast kontaktować się z bankiem, dzwoniąc na numer 1 9999 lub +48 61 81 1 9999.

Zobacz: Azjatycka kusicielka nadal na wolności. Policja ostrzega panów
Zobacz: Andrzej Duda płaci za szczepienie. Inwencja cwaniaków nie zna granic
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Santander Bank Polska

Źródło tekstu: wł. na podstawie Santander Bank Polska