DAJ CYNK

Test telefonu Samsung SGH-i900 Omnia - cz.2

Dodane przez: Lech Okoń (LuiN)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 86827

Samsung SGH-i900 Omnia wywołał niewiele mniejsze zamieszanie na rynku telefonów komórkowych niż premiera Apple iPhone 3G. W specjalistycznej prasie i wśród fascynatów nowoczesnych telefonów komórkowych, Omnia zaistniała jako bezpośredni konkurent produktu Apple’a. Wrzucenie obu telefonów do jednego worka ułatwił zbliżony design. Jak się okazuje, oba telefony dzieli przepaść sprzętowa i programistyczna. Są zupełnie różne, trafiają w gusta i potrzeby zgoła innych użytkowników i jednoznaczne wyłonienie zwycięzcy nie jest możliwe. Druga część testu.

Kilka perełek

Złożoność systemu operacyjnego Windows Mobile 6.1 Professional, uzupełnionego o znakomite dodatki Samsunga, jest gwarancją braku nudy przez bardzo długi czas. Odkrycie wszystkich standardowych możliwości telefonu to zabawa zabierająca nie dni, a tygodnie. Tak wielkiej porcji informacji nie pomieszczą nawet szerokie ramy jakie daje publikacja internetowa (przynajmniej jeśli autor zakłada, że ktokolwiek wytrwa do końca:). Kilku rzeczy jednak nie sposób pominąć:Akcelerometr - funkcja detekcji zmian położenia telefonu w przestrzeni nie jest już co prawda nowością, ale automatyczny obrót obrazu w Omnii ma dwie wyjątkowe cechy. Po pierwsze mamy pełną swobodę gdy chodzi o regulację czułości telefonu. Na pięciostopniowej skali trzymałem się możliwie najmniejszej czułości, by nie dostać oczopląsu od ciągłych, niekontrolowanych obrotów (w Nokii E66 pozostawało jedynie zupełne wyłączenie tej funkcji). Oczywiście w razie potrzeby, akcelerometr można wyłączyć - nawet przez ekran Today, a dodatkowo obrót może być sygnalizowany wibracją. Druga wyjątkowa kwestia, to sposób prezentacji zmiany obrotu ekranu - do wyboru mamy aż 6 rodzajów animacji (mniej lub bardziej widowiskowych) i tryb losowy. Patentem ściągniętym od Nokii jest z kolei chwilowe wyciszenie bieżącego dźwięku (za wyjątkiem alarmu), przez odwrócenie telefonu. Co ważne nie jest zmieniany przy tym profil dźwiękowy telefonu. Funkcja akcelerometru działa w praktycznie każdym miejscu menu i w każdej aplikacji (w tym nawet w "javowej" Operze Mini). Szybkość rotacji obrazu nie daje powodów do narzekań.

Cyfrowa ramka - Samsung zaszalał i postanowił umożliwić użytkownikom Omnii zmienienie swojego drogocennego telefonu w ramkę cyfrową za 500 euro. Do wyboru mamy mnóstwo rodzajów zegarów i kalendarzy, w tle których pojawiają się nasze ulubione zdjęcia i do tego jest nawet muzyka. Przydatność gadżetu pozostawiam Waszej prywatnej ocenie;)

Office Mobile to mobilna wersja pakietu MS Office. Pakiet składa się z czterech aplikacji: Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Word Mobile i OneNote Mobile. Obecność tej ostatniej aplikacji, charakterystycznej dla pakietu MS Office 2007, zachęciła mnie do przetestowania działania problematycznego formatu plików DOCX. Mimo, że wyszukiwarka programu Word Mobile nie znalazła plików, to jednak atakując przy użyciu eksploratora plików, bez najmniejszego problemu udało się odczytać jak i edytować pliki w tym formacie. Każda z wymienionych aplikacji oprócz edycji umożliwia także tworzenie nowych plików (z czym ostatnio miewają problemy nowe Nokie).Video Editor - to ciekawa aplikacja składająca się z trzech modułów: edytora wideo, kreatora filmów tworzonych ze zdjęć oraz kreatora scenopisu obrazkowego. Nasze filmy, zarówno wykonane ze zdjęć jak i zmontowane nagrań wideo, opatrzyć możemy dodatkowym komentarzem tekstowym i głosowym (nawet nagranym z poziomu samej aplikacji), można też dodać podkład muzyczny i szereg efektów specjalnych. Wszystko to realizowane jest bez udziału komputera z zaskakująco dużą wydajnością.

Wyjście TV - telefon potrafi wyświetlać swoje menu na ekranie telewizorów. Po zakupie odpowiedniego przewodu będziemy mogli zatem oglądać na dużym ekranie filmy czy też uruchamiać prezentacje multimedialne. Niestety zestaw, który otrzymałem do testów nie zawierał tego akcesorium, a zatem dokładne testy tej przydatnej funkcji nie były możliwe do wykonania.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu