DAJ CYNK

Test Surface Pro X – najlepsza maszyna do pisania na świecie

Dodane przez: Anna Rymsza (Xyrcon)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 28742

Microsoft Surface Pro X LTE

Komputery Surface mają wyjątkowe miejsce wśród sprzętów z Windowsem. To one wyznaczają kierunek rozwoju PC. Surface Pro X zwraca jednak w kierunku, który trudno nazwać komputerem osobistym w znaczeniu, którego używamy od lat. Czy to dobrze?

Pierwsze wrażenia: wow, wow i jeszcze raz wow

Takie właśnie reakcje wzbudził ten sprzęt, gdy pierwszy raz wyjęłam go z pudełka w biurze naszego wydawcy. Każdy chciał go potrzymać, obejrzeć ze wszystkich stron, podłączyć klawiaturę albo rozłożyć stopkę. Jego konstrukcja robi piorunujące wrażenie i nie bez znaczenia jest tu system operacyjny. Gdyby to był tablet z Androidem lub iPad, zachwytów byłoby mniej, ale przecież jest tu zainstalowany Windows 10 – to samo, co na topornych laptopach i PC zajmujących przestrzeń pod biurkiem.

Surface Pro X to w zasadzie tablet, który ma charakterystyczną „nóżkę” z tyłu i dołączaną klawiaturę, służącą też jako etui. Komputer ma wymiary 287 mm x 208 mm x 7,3 mm i waży tylko 774 gramy (bez klawiatury). Obudowa została wykonana z anodyzowanego aluminium z domieszką kompozytu węglowego. Materiał ten w dotyku sprawia wrażenie solidnego, sztywnego i godnego zaufania. Na krawędziach znalazły się dwa porty USB-C 3.1 z lewej strony ekranu, port klawiatury na dole, a z prawej port Surface Connect, umożliwiający szybkie ładowanie. Pod nóżką umieszczono gniazdo nano-SIM, ale Surface Pro X może pracować także z eSIM. Po co? Surface Pro X ma modem LTE-A.

Surface Pro X

Na froncie znalazł się świetny 13-calowy ekran o rozdzielczości 2880 x 1920 pikseli. Do pracy biurowej proporcje 3:2 nadają się idealnie, w pionie i w poziomie. Ekran pokrywa 100 proc. palety sRGB, a jego maksymalna jasność to 450 nitów. Ekran jest oczywiście dotykowy (10 punktów) i można na nim pracować także z użyciem aktywnego rysika, dołączonego do klawiatury. Po bokach znalazły się zaskakująco dobre głośniki stereo Dolby Audio o mocy 2 W, nad ekranem zaś kamera 5 MPix, sensor autoryzacji biometrycznej Windows Hello i fenomenalny podwójny mikrofon Studio Mic. Surface Pro X to komputer stworzony do pracy zdalnej, pracy w terenie i telekonferencji. Z tyłu znalazła się kamerka 10 MPix.

Klawiatura jest nie mniej imponująca. Nie dość, że Microsoft doskonale rozwiązał transport i ładowanie rysika, to jeszcze zastosował przecudne w dotyku materiały. Przy tym to jedna z lepszych klawiatur mobilnych, na jakich pisałam. Utrzymanie jej w czystości jest zaskakująco łatwe.

Jak każdy sprzęt, Surface Pro X ma kilka wad, ale gdybym miała napisać jego recenzję po pierwszych 10 minutach, dostałby 12 punktów na 10 możliwych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu