DAJ CYNK

Test: Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C 64 GB

21.05.2018

Dodane przez: Marian Szutiak (msnet)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 8604

Współczesne smartfony są coraz częściej wyposażone w port USB Type-C, czyli nowy typ gniazda, które skutecznie wypiera microUSB z coraz większej liczby urządzeń. Gdy jesteśmy posiadaczami takiego sprzętu i jednocześnie potrzebujemy przechować lub przenieść większą ilość danych z/do niego, przydatnym narzędziem może się okazać odpowiedni pendrive. W moje ręce trafił model Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C o pojemności 64 GB, wyposażony w dwie wtyczki: "duże" USB-A oraz USB-C.



Współczesne smartfony są coraz częściej wyposażone w port USB Type-C, czyli nowy typ gniazda, które skutecznie wypiera microUSB z coraz większej liczby urządzeń. Gdy jesteśmy posiadaczami takiego sprzętu i jednocześnie potrzebujemy przechować lub przenieść większą ilość danych z/do niego, przydatnym narzędziem może się okazać odpowiedni pendrive. W moje ręce trafił model Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C o pojemności 64 GB, wyposażony w dwie wtyczki: "duże" USB-A oraz USB-C. Zapraszam do zapoznania się z poniższą recenzją oraz jej komentowania.

Wygląd i specyfikacja

Testowany pendrive ma kształt prostopadłościanu z zaokrąglonymi krawędziami, o wymiarach (w przybliżeniu) 39 x 18 x 9 mm. Jeśli uwzględnimy wystający przycisk, który służy do wysuwania wtyczek USB-A i USB-C, całość ma szerokość około 20 mm. Obudowa wykonana jest z szarego tworzywa sztucznego z dodatkowym metalowym elementem, na którym wygrawerowane jest logo producenta oraz zrobione są otwory do przymocowania smyczy. Całość sprawia dobre wrażenie, a mechanizm wysuwania wtyczek działa tak, jak powinien - po wciśnięciu przycisku lekko, a po jego puszczeniu blokuje się wystarczająco mocno, by pendrive dało się bezproblemowo podłączyć do komputera, smartfonu lub innego urządzenia z odpowiednim portem USB.




Recenzując nieco mniejszy pendrive SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0 64 GB zwróciłem uwagę na stosunkowo dużą łatwość uszkodzenia delikatnego portu USB w smartfonie wystającą pamięcią. W tym przypadku musimy uważać jeszcze bardziej, ponieważ model z portem USB-C jest większy. Chwila zapomnienia wystarczy, by uszkodzić albo gniazdo USB-C w smartfonie (lub innym urządzeniu), albo pamięć przenośną.

Do testów trafił pendrive o pojemności 64 GB. Inne dostępne warianty pojemności to 16 GB, 32 GB, 128 GB i 256 GB. Producent deklaruje, że maksymalna szybkość odczytu danych przez port USB 3.1 Gen 1 wynosi 150 MB/s. Sprawdziłem to, a wyniki pokażę w następnym rozdziale. Warto pamiętać, że aby skorzystać z opisywanej tu pamięci USB na smartfonie, musi on wspierać funkcję USB-OTG, z czym nie powinno być problemów w przypadku urządzeń z portem USB Type-C. Listę kompatybilnych urządzeń znajdziemy na stronie www.sandisk.com/dualdrive-c.



Komentarze
Zaloguj się
18. ~Akma
0

2018-05-25 12:07:35

A czy negatywnie komentujący żywotnośc kart SanDiska wiedzą, że po zakupie produktu należy go zarejestrować na oficjalnej stronie (co potwierdzi oryginalność i wskaże stan gwarancji), a jak karta padnie (bo karty zwłaszcza bywają awaryjne, wystarczy złe magazynowanie czy kiepski transport), to wystarczy złożyć wniosek RMA i przysyłają od ręki nową? Oczywiście jeśli uszkodzenie nie było mechaniczne.

Odpowiedz

17. LuiN
0

2018-05-22 10:20:32

@12, Tylko my tutaj nie o kartach pamięci (co ciekawe u mnie Kingstone częściej padał).

Odpowiedz

16. wlo
0

2018-05-22 10:19:06

15 - nie sądzę. Każdy producent ma różne grupy produktowe. Ja np. nie kupowałem nigdy tych szarych pamięci Sandiska (ze względu na szybkość - są słabe). Ale okazuje się, ze także nie są słabe z punktu widzenia trwałości.Nie będę przesądzał, ale ile miałem roduktów Sandiska tyle do dzisiaj działa ;-) Dzisiaj nie kupuję, bo są droższe od innych marek w tej samej klasie szybkości.

Odpowiedz

15. ~
0

2018-05-22 10:10:48

@14 nie zmienia to faktu ze jakość i żywotność Sandiska jest kiepska. Moze 7 lat temu bardziej dbali o jakość

Odpowiedz

14. wlo
0

2018-05-22 09:21:18

12 - w mojej E52 mam Sandiska już 7 lat. 16 GB. Jest zwykle w połowie zapełniona. Często służy mi jako pendrive, więc nie leży a jest używana... Działa ;-)

Odpowiedz

12. ~
0

2018-05-21 22:00:48

Komputer Świat-> "SanDiski Ultra - popularne, tanie, ale kiepskieRóżnokolorowe karty SanDisk Ultra są niesamowicie popularne wśród polskich klientów, ale z naszych testów wyraźnie wynika, że ich popularność bierze się z siły marki, a nie z ich jakości. Sporo ich nabywców narzeka też na ich żywotność. Zwycięzca naszej kategorii Cena/Jakość pokazuje, że tania karta pamięci może być dobra i mamy nadzieję, że SanDisk pójdzie w ślady za Kingstonem, wyraźnie poprawiając jakość swoich najtańszych modeli."

Odpowiedz

11. ViNYL
0

2018-05-21 21:12:53

Jeszcze ciekawiej jest z dyskami.

Odpowiedz

10. ViNYL
0

2018-05-21 21:10:35

@8,9: Sandisk to jedna z najczęściej podrabianych firm, masa ludzi nawet nie wie że kupuje podróby a potem ma opinie j/w. Mam sporo kart Sandisk w roznych sprzetach, jak również Pretec czy Kingston. Na przestrzeni lat elektrycznie padła jedna 2GB i pendrive Kingston 1GB, reszta działa poza przypadkami mechanicznego uszkodzenia.

Odpowiedz

9. wlo
-1

2018-05-21 20:47:38

Używam kart SanDiska po 3-4 lata - nie zauważyłem, żeby "padały". Fakt - zakończyłem na 32 GB... Kupiłem ze 2 lata temu - ze względu na cenę microSD 64 GB Samsunga (EvoPLus) - i to jest moja nowa marka obecnie ;-)Pendrive/''a 8GB Cruzer contour mam pewnie z 5 lat, a pewnie nawet dużo dłużej... Jest moim podstawowym nośnikiem - Więc i swoje przeszedł po kieszeniach, teczkach czy schowku w aucie, a i operacji zapisu/kasowania też swoje ma na liczniku. Działa ciągle ;-)

Odpowiedz

8. ~
-3

2018-05-21 20:40:54

Sandisk to najniższa jakość, karty microsd padaja po 3-4 miesiącach

Odpowiedz

7. ~
0

2018-05-21 19:13:58

@msnet, dzięki!

Odpowiedz

1

2018-05-21 18:54:21

Mam tego pendrive ,ale w wersji 16 gb.Idealny na instalator Windowsa 10 :DNa HDD system zainstalowany w 5 minut :)

Odpowiedz

5. msnet
0

2018-05-21 18:24:08

@2 - wtyczka USB-C ma długość 8 mm. U mnie to wystarcza, aby dało się podpiąć pendrive nawet przy założonym etui o grubości (przy porcie USB-C) około 1,5 mm.

Odpowiedz

1

2018-05-21 16:27:32

Czekam, aż USB-C wyeliminuje całą resztę. Ale to chyba z 10 lat potrzeba. W smartphone-ach pewnie 2-3 lata.Odnośnie pendrive-a. Nie jest to Sandisk Extreme pro, ale cena/możliwości korzystna.

Odpowiedz

3. ViNYL
1

2018-05-21 16:10:17

Niektóre nowe komputery mają już tylko USB-C więc nie uciekniemy od tego. Jak przy okazji ten sam wtyk jest w telefonie to tylko na plus. Co do samego wtyku, jak ludzie nagminnie nie psuli MicroUSB czy zwykłego pendrajwami to i to przeżyje.

Odpowiedz