DAJ CYNK

Projektor 4K to rozkosz dla oczu, ból dla kieszeni, a Optoma UHD380X to nawet więcej

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Optoma UHD380X tył ekran


Jakość obrazu

Projektor Optoma UHD380X wyświetla obraz o maksymalnej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli (4K), oferując przy okazji wsparcie dla technologii HDR10 oraz HLG. To przekłada się na wysokiej jakości obraz, który możemy zobaczyć na ekranie. Jeśli chodzi o samą rozdzielczość, to wiele zależy od tego, jak duży mamy ekran i jak daleko od niego będziemy siedzieć. Podczas testów wyświetlałem obraz na ekranie o przekątnej 2 m, na który patrzyłem z odległości około 4 metrów. W takich warunkach zauważenie różnicy między 4K i FullHD  jest bardzo trudne, ale brak lub obecność takich dodatków, jak HDR już widać, ale nie w każdym wyświetlanym materiale. Po raz kolejny okazało się, że najlepsze są do tego materiały demonstracyjne.

Testowany projektor charakteryzuje się dosyć wysoką jasnością, dzięki czemu nawet w dzień przy odsłoniętych oknach dało się bez większego problemu zobaczyć zawartość ekranu. Oczywiście lepiej jest zasłonić okna, dzięki czemu widać lepiej, a przy oglądaniu filmów można uzyskać odpowiedni nastrój. W domu mam rolety zewnętrzne na oknach, dzięki czemu mogę mieć zupełnie ciemno.

Optoma UHD380X obraz

W optymalnych warunkach wyświetlany obraz ma też odpowiednio wysoki kontrast, a także całkiem niezłe kolory. Te ostatnie zależą mocno od trybu pracy, jaki ustawimy. Najlepiej jest w trybie referencyjnym, kiedy średnia wartość wskaźnika ∆E 2000 wynosi 2,8, a minimum (kolor szary) to zaledwie 0,32. Najgorzej jest wyświetlany kolor niebieski (8,23). W przypadku trybu Cinema średnia wartość ∆E to 7,9, minimum (kolor brązowy) to 2,98, a maksimum (kolor zielono-niebieski) – 14,74.

Optoma UHD380X ekran testowy

Wyświetlany obraz jest również ostry, o ile go dobrze ustawimy. Do ustawiania ostrości służy, jak już wspominałem wcześniej, pokrętło wokół obiektywu. W czasie testów nie miałem żadnego problemu z ustawieniem tego parametru. Także dzięki pokrętłom możemy zmienić powiększenie oraz podnieść obiektyw (lub opuścić) w zakresie 100-110%. Podczas testów nie zauważyłem widocznych różnic w ostrości między różnymi częściami ekranu. To oczywiście pod warunkiem, ze projektor był właściwie ustawiony względem ekranu. Pamiętajmy – nie ma tu możliwości niwelowania na przykład zniekształceń trapezowych. To musimy naprawić położeniem projektora względem ekranu.

Optoma UHD380X ekran testowy

Optoma UHD380X ekran testowy

Dźwięk

Projektor Optoma UHD380X ma dwa wbudowane głośniki o mocy 5 W każdy. Jeśli się uprzemy, można ich użyć podczas wyświetlania multimediów za pomocą tego urządzenia, jednak nie możemy tu liczyć ani na wysoką głośność, ani na dobrą jakość dźwięku. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po lepszy sprzęt audio, na przykład dobry soundbar z subwooferem lub zestaw typu 5.1, 7.1 czy jeszcze lepszy.

Głośniki możemy podłączyć do źródła, z którego czerpiemy obraz, lub bezpośrednio do projektora. Ten ostatni ma złącza audio 3,5 mm oraz optyczne S/PDIF. Niestety brakuje tu opcji ARC (Audio Return Channel) przy HDMI. Dzięki tej funkcji dźwięk może "wrócić" tym samym przewodem HDMI, którym do projektora leci obraz. Używam tego na co dzień  projektor mam podłączony do wzmacniacza, który jest źródłem sygnału wideo, ale także podłączone są do niego głośniki. 

Optoma UHD380X projector

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak