DAJ CYNK

Fotopojedynek: Redmi Note 7 vs Honor View20. Czy produkt firmy Xiaomi poradzi sobie ze znacznie droższym konkurentem?

Dodane przez: Marian Szutiak (msnet)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 56108

14 marca 2019 roku w Warszawie odbyła się polska premiera smartfonu Redmi Note 7. Firma Xiaomi wyposażyła swój produkt, kosztujący w naszym kraju 799 zł w najtańszym wariancie 3/32 GB, w główny aparat fotograficzny o rozdzielczości 48 Mpix. Tak się złożyło, że pod ręką mieliśmy inny smartfon z aparatem o takiej rozdzielczości, kilkukrotnie droższy model Honor View20. Postanowiliśmy porównać fotograficzne możliwości obu urządzeń.

Zdjęcia do pojedynku zostały wykonane w kilku miejscach zlokalizowanych na terenie Szczecina, w jeden umiarkowanie zachmurzony dzień oraz wieczór. Wszystkie ujęcia były wykonywane w podobnych warunkach. Przy większości zdjęć skorzystałem z trybu automatycznego, przy niektórych korzystając z trybu HDR lub pomocy sztucznej inteligencji (AI). Punkty ostrzenia zdjęć były wybierane w tym samym obszarze lub pozwalałem, żeby to aparat wybrał. Dwie pary zdjęć zostały wykonane w trybie Pro, ponieważ Redmi Note 7 tylko w takich warunkach pozwala uzyskać zdjęcia o rozdzielczości 48 Mpix. W trybie automatycznym oba smartfony robiły zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpix. Wszystkie ujęcia były wykonane z ręki, bez użycia statywu.

Aby łatwiej porównać zdjęcia przy użyciu slidera, wszystkie zostały pomniejszone do rozmiaru 800 x 600 pikseli. Zbliżenia powstały poprzez wycięcie fragmentów w rozmiarze 800 x 600 pikseli z oryginalnych zdjęć. Na ostatniej stronie znajdziecie wszystkie zdjęcia w oryginalnych rozmiarach.

Kilka słów o sprzęcie

Oba smartfony wyposażone są w główne aparaty fotograficzne o rozdzielczości 48 Mpix. Inny jest jednak producent matryc światłoczułych oraz sposób ich działania. W Honorze View20 znajduje się matryca Sony IMX586, która tworzy obrazy o rozdzielczości 48 Mpix i przekazuje je do dalszej obróbki przez oprogramowanie smartfonu. Redmi Note 7 został wyposażony w czujnik Samsung Isocell GM1, który od razu sumuje sygnał z czterech sąsiednich pikseli, dając na wyjściu obraz o rozdzielczości 12 mpix. W trybie Pro, który pozwala otrzymać zdjęcie o rozdzielczości 48 Mpix, czyli takiej, jaką ma zastosowana w Redmi matryca światłoczuła, obraz jest programowo (poprzez interpolację) powiększany z 12 Mpix do 48 Mpix.

Jako dodatek dołożyłem do porównania zdjęcia z przednich aparatów fotograficznych oraz filmy z głównego aparatu (1080p@30fps).

Zobacz: Testujemy Xiaomi Redmi Note 7 - niska cena, duża wydajność i aparat 48 Mpix
Zobacz: Sprawdziliśmy Honor View20 - czy warto go kupić?

W tym fotopojedynku nie wskażę zwycięzcy, ale - zgodnie z naszą wcześniejszą tradycją - pozwolę Czytelnikom wskazać, który z porównywanych smartfonów wykonuje lepsze zdjęcia. Na końcu znajdziecie służącą do tego ankietę. Ja ograniczę swój komentarz do minimum, skupiając się na opisie warunków, w których zostały wykonane zdjęcia.


Smartfony Redmi Note 7 w wersji 4/64 GB możecie kupić w przedsprzedaży z oficjalnej polskiej dystrybucji w jednym z największych polskich sklepów internetowych – OleOle.pl. O tutaj.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu